10 stvari koje trebate znati dok surfate internetom

Autor: Poslovni.hr , 22. siječanj 2014. u 16:44
Ako imate djecu, nemojte se ustručavati ograničiti im pristup Internetu (Foto: Thinkstock)

Početak nove godine doba je koje provodimo u razmišljanjima o promjenama koje trebamo uvesti u svoje živote i doba kada trebamo donijeti novogodišnje odluke kao što su odluka da se trebamo redovito baviti sportom ili bolje paziti na prehranu.

Početak nove godine doba je koje provodimo u razmišljanjima o promjenama koje trebamo uvesti u svoje živote i doba kada trebamo donijeti novogodišnje odluke kao što su odluka da se trebamo redovito baviti sportom ili bolje paziti na prehranu.

Stručnjaci tvrtke Trend Micro savjetuju da se uz sve druge odluke koje donesemo posvetimo provedbi još jedne odluke – odluke o promijeni naših internetskih navika. Ovdje ćete naći deset savjeta koji će vam pomoći da budete sigurni dok surfate Internetom. Savjeti su preneseni s bloga SimplySecurity, web stranice čiji sadržaj izrađuju zaposlenici tvrtke Trend Micro.
 
#1– Nabavite sigurnosni softver ako ga nemate na svom računalu i mobilnim uređajima. Ako ga imate, redovito ga osvježavajte nadogradnjama. Tako ćete dobiti više od antivirusne zaštite – unatoč tome što netko od vaših sveznajućih rođaka kaže da vam to uopće ne treba. 

#2 – Ako ste se koristili svojim debitnim karticama tijekom prošlog mjeseca u nekoj od trgovina – odmah promijenite PIN broj. Ako se koristite kreditnim karticama, pažljivo pregledajte izvode s računa i osporite sve iznose za koje ne znate kako su nastali. 

#3 – Stalno provjeravajte i prilagođavajte sigurnosne postavke na svom Facebook profilu i ograničite broj prijatelja koji mogu vidjeti što tamo pišete i objavljujete. Usto, shvatite konačno: sve što radite na Facebooku je zapravo javno. Tamo nema „privatnosti.“

#4 – Promijenite lozinke na svim web odredištima na kojima ih koristite i pobrinite se da nove imaju bar deset znakova, velikih i malih slova i brojki i posebnih znakova, miješano. 

#5 – Postanite upućeni u sve što se tiče sigurnosti na Internetu – prakticirajte zaštitu, slušajte svoju intuiciju i stalno učite. 

#6 – Nemojte nasjesti na prijevare koje se realiziraju putem tzv. pishing poruka e-pošte. Budite skeptični i pretpostavite da sve poruke koje se pojavljuju u vašem elektroničkom sandučiću, mogu biti pokušaj krađe vašeg identiteta. 

#7 – Dobro promislite prije negoli pritisnete tipke „send“ ili „post.“ Pretjerana razmjena informacija može biti štetna, čak i nekoliko godina poslije. Dobro je zastati i promisliti o tome što želite reći ljudima na Internetu i shvatiti da se sve što napišete može kad-tad iskoristiti protiv vas. 

#8 – Kupujete li putem Interneta nikad se nemojte koristiti načinima plaćanja koji ne nude zaštitu od prijevara. Plaćati gotovinom na Internetu uopće nije pametno –  nema načina kojim biste vratili novac, jednom kad ga pošaljete. 

#9 – Zaključajte svoj mobitel PIN brojem ili sigurnosnom šifrom i definirajte postavke tako da se ekran uređaja sam zaključa nakon određenog razdoblja neaktivnosti. 

#10 – Ako imate djecu, nemojte se ustručavati ograničiti im pristup Internetu i pratite njihove online aktivnosti. Primijenite adekvatnu (tzv. roditeljsku) zaštitu, koja treba biti jedna od funkcija u vašem sigurnosnom softveru. 

Komentirajte prvi

New Report

Close