Provjerite špijunira li vas netko putem vašeg uređaja

Autor: Poslovni.hr , 03. ožujak 2025. u 10:14
Foto: Freepik/Ilustracija

Evo kako možete provjeriti je li vaša web kamera u potpunosti sigurna za korištenje.

Hakeri mogu koristiti web kameru vašeg računala kako bi vas uhodili, prateći i snimajući pritom svaki vaš pokret. Posljedice mogu biti ozbiljne, u rasponu od ucjene i krađe identiteta do sofisticiranih napada društvenim inženjeringom.

No, postoje pouzdane metode kako možete znati je li vaša kamera u potpunosti sigurna ili ipak postoji mogućnost da vas netko špijunira preko nje. U nastavku ćemo vidjeti koje su to metode i kako ih primijeniti, piše PC Chip.

Za početak, onemogućite integriranu kameru, koja se nalazi na vašem prijenosnom računalu

Iako gotovo svako prijenosno računalo ima ugrađenu web-kameru, ne koriste je svi svakodnevno, a neki je uopće ni ne koriste. Ipak, samim time što postoji, web kamera predstavlja problem za pitanje privatnosti. Ako web-kameru ne koristite često, možete je onemogućiti, kada se ne koristi. To možete učiniti putem Upravitelja uređaja, alata koji se nalazi unutar Windowsa.

Ako je ondje onemogućite, postat će nedostupna, što znači da je neće moći koristiti ni Windows ni drugi programi, lako se može ponovno uključiti kada to bude bilo potrebno. U tražilicu upišite “device manager” i nakon toga otvorite tu aplikaciju. U odjeljku Kamere desnom tipkom miša kliknite na Integrirana web kamera i odaberite Onemogući uređaj. Koristite isti postupak i kliknite na Omogući uređaj kako biste ponovno omogućili kameru.

Ovo će onemogućiti upravljački program web kamere, tako da Windows neće moći komunicirati s tim programom, što znači da s programom neće moći komunicirati ni hakeri. U nekim slučajevima zlonamjerni softver na razini jezgre ili kernela može ponovno uključiti upravljački program, ali mogućnosti za to su vrlo niske.

Kako biste potpuno isključili kameru, morat ćete je onemogućiti u BIOS-u/UEFI-ju, ako je podržan. Samo unesite BIOS/UEFI i idite na odjeljak Miscellaneous Peripherals ili Integrated Peripherals. Potražite unos za kameru i onemogućite je.

Praćenje dopuštenja vezanog za kamere

U većini slučajeva do uhođenja dolazi kada zlonamjerni program dobije pristup kameri. Windows prati sve aplikacije koje mogu pristupiti kameri. Zato bi bilo dobro pratiti tko sve ima dopuštenja unutar Windowsa, koja se odnose na kameru. To se može lako učiniti na sljedeći način:

  • U postavkama sustava Windows idite na Privatnost i sigurnost i kliknite Kamera u odjeljku Dozvole aplikacije.
  • U odjeljku ”Let apps access your camera”, vidjet ćete sve aplikacije koje zahtijevaju pristup kameri. Provjerite jeste li omogućili pristup samo za pouzdane aplikacije. Radi poboljšane sigurnosti onemogućite pristup čak i pouzdanim aplikacijama koje ne koristite često. Aplikacije će svejedno tražiti pristup kada ih koristite.

Dobro bi bilo koristiti i onaj antivirusni program, koji unutar sebe ima omogućenu zaštitu za kamere

Postoje jako puno antivirusnih i anti-malware programa trećih strana, koji imaju ugrađene dodatne mogućnosti kontrole web kamere, za bolju privatnost. Za razliku od Windowsa, oni ne ovise o vama i vašim odlukama što dopustiti, a što blokirati.

Koriste vlastite algoritme za provjeru koje su aplikacije sigurne, a koje sumnjive, kako bi upravljale pristupom kameri. Na primjer, Avast ima mogućnost štita web kamere, koja dopušta pouzdane aplikacije i od vas traži dopuštanje ili blokiranje onih za koje smatrate da su nepouzdane Kaspersky i Bitdefender koriste slične mogućnosti.

Ažurirajte upravljačke programe web kamere. To je isto tako jedan od načina zaštite.

Iako su najnoviji upravljački programi važni za poboljšane performanse i najnovije mogućnosti, oni su posebno važni za sigurnost web-kamere. Najnoviji upravljački programi imaju zakrpe koje popravljaju različite oblike ranjivosti, koje bi hakeri mogli iskoristiti u svrhu špijuniranja vas kao korisnika putem vaše web kamere. Redovito ažuriranje upravljačkih programa od ključne je važnosti i za integrirane i za vanjske web kamere.

U većini slučajeva korištenjem alata za ažuriranje upravljačkih programa treće strane, kao što je SDI Origin, možete pronaći najnovije integrirane i vanjske web kamere. No, za neke vanjske web-kamere možda ćete trebati otići na internetsku stranicu proizvođača. Potražite broj modela svoje web kamere s ključnom riječi “najnoviji upravljački program”, kako biste je pronašli na web stranici proizvođača i kako biste odande mogli preuzeti najnoviji dostupan upravljački program ili verziju istoga.

Prekrijte kameru ili ne na drugi način zaklonite, kako se ne bi mogla koristiti. Ako možete, zatvorite pokriv kamere, kako se leća ne bi mogla vidjeti.

Ako ne vjerujete softveru, prekrijte svoju kameru. Hakeri neće moći ukloniti fizički pokrov niti će ga vidjeti. Osim toga, uvijek je vidljiv, tako da ćete biti mirni i znat ćete da je kamera pokrivena. Mnoga prijenosna računala i web kamere dolaze s ugrađenim poklopcem, poput serije Lenovo ThinkPad s ThinkShutter ili Razer Kiyo Pro web kamerama.

Ako nemate web kameru s ugrađenim poklopcem, poklopac možete kupiti i zasebno. Univerzalne maske za web-kamere obično su vrlo tanke i dobro funkcioniraju s većinom prijenosnih računala i web-kamera. Klizni su, tako da ih možete jednostavno otvoriti kada želite koristiti web kameru i zatvoriti ih nakon toga.

Poklopac za web kameru CloudValley izvrstan je poklopac za web kameru, koji je osim toga i jeftin i izuzetno tanak. Naravno, možete koristiti i samo neprozirnu traku za prekrivanje leće, koja će poslužit istoj svrsi. Ipak, kako biste izbjegli oštećenje leće, dobro bi bilo imati tanki komad tkanine od mikro-fibre i dobro bi bilo staviti ga između leće i trake, tako da traka ne dođe u izravan kontakt s njom.

Pazite na pokazatelje koji ukazuju na korištenje web kamere

Većina hakera pokušat će se ponekad prikriti, kako bi korisnik pomislio da ih nema, no zapravo će nastaviti uhoditi korisnika iz pozadine. Premda ne postoji nešto što će vam u potpunosti potvrditi uhodi li vas netko ili ne, postoje neki pokazatelji koji ukazuju na takve mogućnosti. Ovo su najčešći:

  • Indikatorsko svjetlo web-kamere: većina web-kamera ima indikatorsko svjetlo koje pokazuje kada snima. Ako primijetite da svijetli čak i kada ne koristite kameru, znači da vas netko snima.
  • Procesi povezani s kamerom: otvorite Upravitelj zadataka i u gornju traku za pretraživanje upišite “kamera”. Ako primijetite bilo kakve procese povezane s kamerom dok ne koristite kameru, to može značiti da je netko koristi.
  • Neočekivane slikovne ili video datoteke: hakeri često moraju lokalno pohraniti snimke prije prijenosa. Ako primijetite neobjašnjive videozapise ili slike s web-kamere pohranjene na računalu, vjerojatno ste žrtva špijuniranja. Iako mediji mogu biti skriveni, još uvijek možete pronaći slike i videozapise u biblioteci Media Playera.
  • Neočekivani upiti za pristup: ako primate zahtjeve za dopuštenje za kameru, a da niste učinili ništa u vezi s kamerom, to bi mogao biti znak, posebno ako su zahtjevi unutar vašeg preglednika ili iz nepovezane aplikacije kao što je na primjer, lažna aplikacija Kalkulator.
  • Neobjašnjive promjene dopuštenja za kameru: ako primijetite da su omogućena neobična dopuštenja za kameru ili nedavne zahtjeve, to je jasan pokazatelj da se vrlo vjerojatno žrtva uhođenja. To može značiti da zlonamjerni softver potajno omogućuje dopuštenja, bez vašeg ovlaštenja.

Pripazite na takozvane ”trojance” ili Trojanske konje

Trojanac s udaljenim pristupom (RAT) jedan je od glavnih alata kojeg hakeri koriste za špijuniranje web kamerama. Ovaj malware hakerima daje daljinsku kontrolu nad vašim sustavom, omogućavajući neovlaštene aktivnosti, poput špijuniranja. Iako se ovakva vrsta trojanskog konja može maskirati kao legitiman program, postoje neke naznake koje pokazuju da je neki program štetan.

Osim toga, bilo bi dobro izbjegavati neke aktivnosti, koje mogu doprinijeti tomu da se na vaše računalo instalira neki štetni program. Na primjer, nemojte preuzimati sadržaj sa piratskih internetskih stranica. Pazite na to kakve alate za udaljeni pristup koristite i naravno uvijek pazite da su i program za web kameru i Windows i sigurnosni alati ažurirani.

Komentirajte prvi

Još vijesti

New Report

Close