Više od pet tona ribe uginulo je u Ribnjaku iz Prnjavora zbog visokih temperatura i začepljenog kanala, te ako šteta uskoro ne bude sanirana, ekološka katastrofa prijeti toj i okolnim lokalnim zajednicama, javljaju BiH mediji.
Nad tonama uginulih šarana i drugih riba u Ribnjaku koji je u stečaju duže od godinu već su se pojavila jata ptica, a ako ptice i divlje životinje nastave razvlačiti mrtvu ribu moglo bi doći do širenja zaraze, piše Glas Srpske.
Darko Tomaš, načelnik Prnjavora, kaže da je još prije tri mjeseca upozoravao da bi do toga moglo doći. “Upravo zbog toga smo predložili i posebnu točku dnevnog reda u lokalnoj Skupštini i svi koji sudjeluju u tom procesu, od onih koji su podnijeli zahtjev za stečajem, do stečajnog upravitelja i suca moraju preuzeti odgovornost za ovakvo stanje. I tada sam izrazio sumnju da sam izgubio većinu u Skupštini, jer sam pokrenuo to pitanje, no i dalje stojim pri tom mišljenju”, poručio je Tomaš.
On je istaknuo da Prnjavoru prijeti ekološka katastrofa zbog čega su obavijestili sve inspekcije.
Ribe nisu hranjene od 2019.
Radomir Predojević, prvi stečajni upravitelj prnjavorskog Ribnjaka, koji je smijenjen odlukom Okružnog privrednog suda u Banjoj Luci, kaže da je situacija nezahvalna jer je nastupio pravni vakuum.
“Imenovana je kolegica koja je nakon mjesec, dva dala ostavku pa je imenovana druga. Ja sam, u međuvremenu, uložio žalbu na moju smjenu. Stečajna upraviteljica je podnijela ostavku, a Viši privredni sud je odlučio da mene vrati, ali sudac još nije izdao rješenje i nije došlo do primopredaje.
Dao sam izjavu na sudu u kojoj sam upozorio na ekološku katastrofu. Ne bude li ovo riješeno, vjerujte, nije problem samo Prnjavor, katastrofa će biti neviđenih razmjera, smrad će se osjetiti do Banja Luke i Broda”, upozorio je Predojević.
Dodao je da su njemu ruke vezane jer još nije dobio rješenje o povratku na mjesto stečajnog upravitelja. Predojević tvrdi da je neadekvatno postupanje dovelo do ove situacije jer ribe nisu hranjene od 2019. godine.
“Hrane nema i ja sam kao upravitelj dogovorio određene količine. Međutim, mojom smjenom to je sve stalo”, objasnio je Predojević.
Prema njegovim riječima, ako inspekcija utvrdi da je nastala ekološka katastrofa, te da uginula riba ugrožava okoliš, bazeni Ribnjaka će morati biti isušeni. “U tom slučaju uzgoj ribe bit će obustavljen u sljedećih pet godina”, istaknuo je Predojević.
Tovilišta bez vode
S druge strane, iz Inspektorata Republike Srpske za Nezavisne novine potvrdili su da nemaju kome naložiti poduzimanje mjera za uklanjanja pet tona uginule ribe jer nema odgovorne osobe, kao i da je općinska inspekcija, koja ima iste nadležnosti kao i ona na razini entiteta, već posjetila Ribnjak.
“Međutim, obje inspekcije imaju isti problem, a to je stanje u kojem se nalazi tvrtka Ribnjak. Računi te tvrtke blokirani su već duže vrijeme, pokrenut je stečajni postupak, a zbog neriješenog pitanja stečajnog upravitelja inspekcijska tijela nemaju kome naložiti poduzimanje mjera”, rekli su iz Inspektorata RS.
Ističu da se u rješavanje ovog pitanja moraju uključiti tijela jedinice lokalne samouprave, kao i entitetska tijela RS, posebno kada je riječ o osiguranju sredstava za saniranje posljedica pomora ribe.
Kako navode, još 2019. godine je vodna inspekcija pokrenula upravni postupak inspekcijskog nadzora objekta Ribnjak, a tom prigodom su obilaskom tvrtke za uzgoj ribe utvrdili da svi objekti ribnjaka, nisu potpuno funkcionalni. Ističu da je tada utvrđeno kako je jedan broj tovilišta ribe bio bez vode.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu