Zbog širenja rudnika bakra mora se preseliti 400 kućanstava

Autor: Poslovni dnevnik , 15. lipanj 2020. u 22:00
Zbog iskopavanja rude prašina prekriva selo, dok je rijeka onečišćena vodom iz rudnika

Mještani traže da država ubrza izradu prostornog plana posebne namjene na kojem već pet godina radi Institut za arhitekturu i urbanizam Srbije.

Stanovnici sela Krivelj pokraj Bora u Srbiji zatražili su na prosvjedu održanom krajem prošlog tjedan da država ubrza izradu prostornog plana posebne namjene, kojim treba urediti preseljenje svih 400 kućanstava.

Oni upozoravaju da nagli razvoj tri rudnika bakra bivšeg RTB-a Bor, a sada u vlasništvu kineske kompanije Zijin, ugrožava normalan život, piše Danas. “Prosvjedom pokušavamo upozoriti na naše probleme. Na mnogim kućama popucali su zidovi od miniranja i brojni temelji, a srušili su se i neki krovovi”, rekao je Dalibor Stanković, član Savjeta MZ Krivelj.

Obavijestili i vodstvo u Kini
On je objasnio da prašina s tri strane prekriva selo, dok je rijeka onečišćena kiselim vodama iz rudnika. Stanković tvrdi da su se mnogo puta obraćali Ministarstvu rudarstva i kompaniji Zijin, ali odgovora nije bilo, a prostorni plan na kojem radi Institut za arhitekturu i urbanizam Srbije u izradi je gotovo pet godina. On je dodao da je Aleksandar Antić, ministar rudarstva i energetike, upoznat s tim pitanjem.

“Izaslanstvo sela Krivelj pozvano je u ured predsjednika Srbije Aleksandra Vučića i obećano im je da će se rješavanje problem intenzivirati. To treba završiti jer je u anketi čak 98 posto Kriveljana reklo da nema uvjete za normalan život”, rekao je Stanković. Dragoslav Nikolić, potpredsjednik MZ Krivelj, kaže da je osnovni zahtjev završetak prostornog plana posebne namjene, dokumenta koji utvrđuje osnovna načela plana preseljenja, a to je potrebno i kompaniji Zijin koja sada, kako kaže, nezakonito širi rudnik.

250

tisuća tona godišnje planirani je kapacitet nove topionice bakra u Boru, a sada je 80.000 tona

“Tim dokumentom utvrdio bi se obujam preseljenja, lokacije, novčana naknada i druge važne stvari. Problem je što se spominje preseljenje samo 80 od oko 400 kućanstava, a s ovakvim rudarstvom ovdje se ne može živjeti”, rekao je Nikolić.

Prema njegovim riječima, rudnik možda neće izravno ugroziti sva kućanstva, ali Kriveljani ne mogu i ne žele živjeti u enklavama, već zajedno s obitelji, rodbinom i prijateljima. Zijin mora biti uključen u rješavanje problema o kojem su mještani već obavijestili vodstvo Zijina u Kini, jer se menadžment u Boru oglušuje o zahtjeve i ne želi odgovoriti na dopise.

Nikolić je dodao i da budući prostorni plan daje legitimitet kineskoj kompaniji da može raditi ne kršeći zakone Srbije. Aleksandar Antić, ministar rudarstva i energetike, izjavio je u Boru da su svi planovi Zijina vezani za izgradnju nove Topionice, prije svega za povećanje kapaciteta.

Središnjica ostaje u Boru
“Ova topionica sada ima kapactet od 80.000 tona godišnje, a kineski partneri planiraju kapacitet između 200.000 do 250.000 tona. Nije riječ o zastarjeloj tehnologiji, nego o premalim kapacitetima u odnosu na njihove potrebe”, rekao je Antić.

Ministar je objasnio da kineski partneri u razvojnim planovima imaju svoju viziju razvoja Zijin Bora, ali i sinergiju s Rakitom, i upravo je zato jedan od njihovih ključnih planova da se poveća kapacitet topionice. Antić je dodao da je možda u određenim segmentima, u nekim spojevima između topionice i tvornice sumporne kiseline bilo određenih problema, a na to su kineski partneri ukazali kada su preuzeli upravljanje sustavom, i oni su te probleme rješavali.

“Kada je riječ o promjeni mjesta središnjice kompanije i njenom izmještanje iz Bora, to se ne nalazi u bilo kakvim našim planovima. Zijin Bor, odnosno naša zajednička kompanija, rođena je u Boru i nastavit će ovdje živjeti”, rekao je Antić.

Komentirajte prvi

New Report

Close