Veliki rast cijene električne energije na europskim burzama stvorit će značajne probleme trgovcima strujom i poduzetnicima u Srbiji, dok na kućanstva može utjecati samo ako kriza potraje duže, smatraju stručnjaci. Struja je na europskim burzama za 240 posto skuplja nego prije godinu dana, što je pojedine tvrtke u Srbiji ovih dana odvelo u stečaj, piše Danas. Sugovornik beogradskog lista koji se bavi trgovinom struje, ističe dva razloga zbog kojih je cijena struje za prvo tromjesečje 2022. dosegnula 205 eura po megavatsatu, a prošlog listopada je za prvo tromjesečje 2021. iznosila oko 60 eura.
“Prvi razlog je rast cijene plina. Struja proizvedena u plinskim elektranama ima značajan udio u energetskom miksu zemalja Europske unije. Trenutačno, one nemaju dovoljno plina u skladištima, dok njegova cijena obara rekorde. Nagađa se da ove zime, kada se struja više troši, neće biti dovoljno plina kako bi se proizvele potrebne količine struje. Drugi razlog za povećanje cijene struje je sve stroža politika EK s ciljem sprečavanja klimatskih promjena. Naime, u EU se od 2006. plaća pristojba za struju proizvedenu iz ugljena, a pravila su od svibnja prošle godine dodatno pooštrena”, navodi sugovornik Danasa. Posljedica nestašice plina je da se za proizvodnju struje troši više ugljena, što utječe na povećanje pristojbi koje se plaćaju.
Jedan od razloga za veću cijenu struje je i to što je u prvoj polovici 2021. u Njemačkoj došlo do pada u udjelu električne energije dobivene iz vjetroparkova za čak 7% zbog nedovoljnih količina vjetra.
Što će biti ove zime?
Da srpsko tržište nije ostalo nedirnuto skokom cijene struje na europskim burzama pokazuje i to da je Elektroprivreda Srbije (EPS), prema tvrdnjama poduzetnika, povećala račune njihovim tvrtkama za 135%, zbog čega neki od njih tvrde da će morati smanjiti proizvodnju i otpuštati radnike. Naime, EPS sada nabavu struje plaća 123 eura umjesto 59 eura za megavatsat.
“Gospodarstvo u Srbiji osjetit će rast vrijednosti struje na europskim burzama jer će cijena biti veća. Kućanstva imaju reguliranu cijenu pa ih zasad skok cijene u Europi ne može ugroziti. Međutim, ako ove zime EPS neće imati dovoljno svoje struje, a kriza s visokim cijenama potraje i kompanija bude prisiljena više uvoziti struju moglo bi se dogoditi da ona poskupi i za kućanstva”, kaže sugovornik Danasa.
Prema njegovim riječima, trgovci strujom u Srbiji već imaju probleme jer neki od njih neće moći izdržati novonastalu situaciju.
“Jedna poznatija tvrtka koja trguje strujom u Srbiji već je otišla u stečaj. Sve one tvrtke koje nisu struju nabavile ranije po zajamčenim cijenama sada nemaju rezerve i moraju je kupovati po vrlo visokim cijenama. Većina njih to neće moći izdržati i morat će prestati s radom”, navodi sugovornik beogradskog lista. S druge strane, kao jedan od razloga za manjak plina u zemljama EU u pojedinim krugovima navodi se to što Rusija umjetno podiže cijenu plina i izaziva nestašicu na zapadu Europe kako bi prisilila EU da odobri početak rada plinovoda Sjeverni tok 2.
Vojislav Vuletić, glavni tajnik Udruženja za plin Srbije, s tim se ne slaže. “Rusima je u interesu da prodaju plin. Za to što ga u EU sada nema dovoljno i što je njegova cijena visoka nije kriva Moskva već pogrešna računica europskih zemalja. One su mislile da će se opskrbiti plinom i iz drugih pravaca, pa su iz Rusije naručile manje. Gazprom im je sve naručeno isporučio, dok drugi to nisu uradili. Sada su im potrebne dodatne količine i žele ih od Rusije. Ali cijena je veća što tim zemljama ne odgovara. A cijena je veća jer plin Rusi sada moraju preusmjeriti iz plinovoda u plinovod, što povećava troškove, a time i cijenu plina”, objašnjava Vuletić.
‘Ne moraju kupovati od Eps-a’
Komentirajući primjedbe srpskih poduzetnika da je veliko poskupljenje struje za njih neizdrživo on ističe da je to stvar tržišta, a ne volje EPS-a.
“Htjeli smo slobodno tržište, a ono znači slobodno formiranje cijena. EPS dio struje nabavlja u inozemstvu i kada cijena poraste EPS mora povećati cijenu za gospodarstvo. Tvrtke ne moraju kupovati struju od EPS-a. Ako pronađu nekog tko će im je dati jeftinije mogu je kupiti od njega”, zaključuje Vuletić.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu