Zbog pada proizvodnje u Rudarskom bazenu Kolubara EPS gubi 460 mil. eura

Autor: Poslovni dnevnik , 13. veljača 2022. u 22:00
Mehanizacija u Kolubari nije se redovito popravljala, niti se ulagalo u novu opremu/PD

Dvije godine ugljena neće biti dovoljno te će Elektroprivreda Srbije morati uvoziti struju.

Budući da se Rudarski bazen Kolubara u sljedeće dvije godine neće osposobiti za proizvodnju punim kapacitetom Elektroprivreda Srbije (EPS) u tom razdoblju bit će prisiljena uvoziti struju, što će joj donijeti gubitke od oko 460 milijuna eura.

Da će za oporavak rudarskog bazena u Lazarevcu, u koji nije ulagano niti je održavan na ispravan način, biti potrebno vrijeme potvrđuje i Zorana Mihajlović, ministrica rudarstva i energetike Srbije, prenosi Danas.

Godinama se loše upravljalo
“Sada se borimo s inženjerima iz EPS-a kako da Kolubara u sljedećih godinu i pol stane na noge. Sve naše analize kažu da je potrebno najmanje godinu i pol do dvije godine da se u Kolubari otvore nova polja, uloži u mehanizaciju i poveća proizvodnja jalovine”, izjavila je ministrica za TV Prva.

S tim se slaže se i Milan Đorđević, bivši predsjednik Sindikata radnika Elektroprivrede Srbije. On je za Danas rekao da je toj kompaniji sada došlo na naplatu to što se Rudarskim bazenom Kolubara dugi niz godina loše upravljalo.

“To je posebno eskaliralo u posljednjih šest godina. Sve nevolje u koju je Kolubara dospijela posljedica su lošeg upravljanja, pogrešnih kadrovskih rješenja, nestručnosti i nesposobnosti, ali i neodržavanja i nedostatka ulaganja u rudarski bazen.

Mehanizacija se nije redovito popravljala, niti se ulagalo u novu opremu i sve je to dovelo do toga da Kolubara ne radi punim kapacitetom. Kada se to ostvari, opet će moći proizvoditi 100.000 tona ugljena dnevno”, rekao je Đorđević.

Prema njegovim riječima, glavni su krivci za to što će Srbija u slučaju hladnog vremena i velike potrošnje morati uvoziti struju oni koji su sustav doveli u loše stanje, a među njima je i Milorad Grčić, bivši direktor Elektroprivrede Srbije, koji je početkom godine bio prisiljen na ostavku zbog kolapsa elektroenergetskog sustava.

Velimir Gavrilović, stručnjak za energetiku, kaže da će manja proizvodnja ugljena u Rudarskom bazenu Kolubara s jedne strane utjecati pozitivno, a s druge negativno.

“Manjim sagorijevanjem ugljena u termoelektranama zrak u Srbiji bit će čistiji, ali s druge strane budući da se troši više struje zbog rasta gospodarskih aktivnosti EPS će morati uvoziti električnu energiju. Struja na europskim burzama posebno je skupa tijekom zimske sezone kada je potrošnja u Srbiji velika.

U slučaju da u sljedeće dvije sezone, koliko će trajati obnova kapaciteta u Kolubari, iz domaćih izvora ne dobijemo dovoljno struje bit ćemo je prisiljeni uvoziti.

Ako bi prosječna cijena struje bila 125 eura po megavatsatu to znači da bi na godišnjoj razini Elektroprivreda Srbije zbog uvoza električne energije imala gubitke od oko 460 milijuna eura”, objašnjava Gavrilović.

Promijeniti način rada
Prema njegovim riječima, to bi se moglo izbjeći izgradnjom novih obnovljivih izvora energije poput solarnih panela ili povećanjem cijena struje za kućanstva i gospodarstvo.

Problemi u EPS nisu nastali jučer, pa se neće niti riješiti u kratko vrijeme, ali je važno da se promijeni način rada te kompanije, navodi Danas. Srbija trenutačno dobiva dvije trećine električne energije iz ugljena, a proizvodnja u termoelektranama neće se obustaviti preko noći.

Komentirajte prvi

New Report

Close