Radnicima srpske tvornice Zastava oružje nije isplaćena cijela plaća za travanj, u skladu s Kolektivnim ugovorom. Prema tvrdnjama menadžmenta, razlog za to su posljedice pandemije Covida-19 i poremećaj na međunarodnom tržištu, zbog čega u skladištu stoji roba vrijedna 20 milijuna dolara, koja je ugovorena, ali nije isporučena, piše Danas.
Sindikat se nedavno obratio nadležnim državnim institucijama i upoznao ih s teškim stanjem u tvornici te mogućim ozbiljnim problemima zbog socijalnih nemira ako 2600 radnika ne primi plaću na vrijeme, navodi se u priopćenju sindikalne organizacije Zastava oružja.
Ističe se da sindikat već godinama ukazuje na pogubne posljedice upravljanja tvornicom od strane Nadzornog odbora kojeg postavlja država, i da je samo od 2017. napravljen gubitak u poslovanju od nekoliko desetaka milijuna dolara, dok se obveze tvornice stalno povećavaju.
“Miješanje predsjednika Nadzornog odbora pukovnika Ivice Marjanovića u poslove upravljanja, prebacivanje radnika iz proizvodnje, olako puštanje najkvalitetnijeg inžinjerskog kadra, promašene investicije iz kredita odobrenog od države, uz stalne pritiske i napade na sindikat, samo su dio uzroka zbog kojih se tvornica nalazi u jednoj od najtežih situacija do sada”, tvrde u sindikalnoj organizaciji jedine srpske tvornice pješadijskog te lovačko-sportskog oružja.
‘Prigovori neutemeljeni’
Na primjedbe sindikata iz Ministarstva obrane su, tvrde sindikalci, stizali odgovori da su njihovi prigovori neutemeljeni, da je sve pod kontrolom i da se sindikat ne treba miješati u poslovanje. List Danas je nekoliko puta u posljednjih godinu dana pisao da je u grupi Obrambena industrija Srbije, kompanija Zastava oružje, uz valjevski Krušik, najvjerojatnije u najtežoj poslovno – financijskoj situaciji, jer su porezni i ostali dugovi veći od 17 milijardi dinara (oko 145 mil. eura), dok su gubici dosegnuli nekoliko desetaka milijuna dolara.
Država, koja je većinski vlasnik svih vojnih tvornica, ništa nije poduzela da pomogne najznačajnijoj tvornici, objašnjava beogradski list.
Naprotiv, Zastava oružje jedina je domaća vojna tvornica u kojoj država, unatoč odluci vlade Srbije, još nije započela konverziju poreznih dugova u državni udjel u vlasništvu.
Istovremeno, država je, krajem 2018., na mjesto glavnog direktora Zastava oružja dovela Mladena Petkovića, koji je četiti godine bio na čelu valjevskog Krušika, gdje je prema tvrdnjama sindikalaca i zviždača Aleksandra Obradovića, proizveo goleme dugove i gubitke.
Ustupci privatnim trgovcima
Usto je, prema dokumentima koje je javnosti dostavio Obradović, privatnim trgovcima oružjem – tvrtki GIM, čiji je posrednik u kupoprodajnim poslovima bio Branko Stefanović, otac ministra policije Nebojše Stefanovića, te kompanijama kontroverznog trgovca oružjem Slobodana Tešića, kojeg je u posao s oružjem vratio tadašnji ministar odbrane, a sadašnji predsjednik države Aleksandar Vučić, omogućio kupovinu mina po tvorničkim cijenama i bez uplate avansa.
Ima indicija da Zastava u posljednje vrijeme oružje prodaje bez naplate avansa, što je neuobičajena praksa u trgovini oružjem, i primenjuje se jedino ako kupac ima ozbiljna bankarska jamstva, navodi Danas.
Zastava je ranije oružje bez naplate avansa, ali uz bankarska jamstva, prodavala pojedinom partnerima u SAD-u.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu