Cijene ogrjevnog drva u Srbiji nastavljaju rasti. U ovom trenutku u većini gradova za kubni metar plaća se oko 80 eura, piše Danas.
Unatoč visokim cijenama potražnja je velika, a kako kaže Lajčo Bašić Palković, vlasnik stovarišta u Subotici, za svaku isporuku je nova cijena.
U Zrenjaninu, ali i drugim gradovima, sve količine koje pristignu na stovarišta vrlo brzo se rasprodaju.
Manjak radne snage
Ogrjevno drvo u Nišu poskupjelo je za gotovo 25 posto u posljednjih mjesec dana, ali sada ga nema, mora se naručiti i na isporuku čekati oko mjesec dana.
U trgovini na veliko Drvoogrev Niš kažu da kubni metar stoji od 80 do 90 eura, a u cijenu su uračunati prijevoz i istovar na području Niša.
Kako objašnjavaju, najveći problem što je do drva teško doći, prije svega zbog manjka radne snage.
Na stovarištu u Subotici cijena ogrjevnog drva kreće se od 86 do 95 eura.
“Ogrjeva nema, i kada roba dođe odmah je prodamo”, kaže Bašić Palković, koji za 45 godina bavljenja ovim poslom ne pamti sličnu situaciju.
“Krenuo sam sa 51 eurom u siječnju, sada je 90 eura i nitko mi još nije otkazao kupovinu drva zbog cijene”, dodaje sugovornik Danasa.
Od svibnja do danas, drva za ogrjev u Vranju poskupjela su sa 45 na 70, pa i 80 eura po kubiku, kažu trgovci.
Jedan od njih objašnjava da je sa 50 cijena porasla na 62 eura, dok je njegov kolega rekao da je najmanja cijena 65, na tržnici 75, a neki prodavači traže čak 80 eura.
Prema riječima jednog prodavača, cijena će u sljedećih mesec dana sigurno porasti za 10 do 15 eura po kubnom metru.
Drva se u Kragujevcu prodaju u naselju Stanovo pokraj ceste za Kraljevo i manjim dijelom pokraj tržnice na Aerodromu.
Trenutačna cijena je 70 eura, a nedavno je bila 65. Prodavači iz sela Mala Vrbica potvrđuju da je potražnja posljednjih meseci veća, ali se ipak žale na slabu zaradu.
U zrenjaninskim stovarištima kažu da i dalje vlada veliko zanimanje građana za ogrjevno drvo.
Na stovarištu u Željezničkoj ulici trenutačno u ponudi imaju samo otpadno drvo u paletama, riječ je o bukvi koja se prodaje za 118 eura.
Ogrjevno drvo prodaje se sječeno i paletizirano, a jedan paket sadži 1,8 kubika drva. U siječnju je jedna takva paleta stajala 131 euro, u svibnju 152, a sada stoji 165 eura.
Skupe kontrole
Cijena za kubik drva u Zaječaru od svibnja porasla je za oko 16,5 eura, a trgovci kažu da se tek očekuje poskupljenje.
“Koliko je sve poskupjelo ovo je i dobra cijena. Mislim da će ona tek porasti. Problem je što drva nema, kontrole i procedure su naporne i skupe, a o cijeni goriva da ne pričamo. Zamislite da pukne traktorska guma prilikom izvlačenja drva? Znate li koliko stoji guma”, pita sugovornik Danasa koji se bavi prodajom ogrjevnog drveta.
Prema njegovim riječima, poskupjelo je sve, od goriva do radne snage potrebne za sječu i izvlačenje drva.
Sa skokom cijene ogrjeva, porasla je i cijena njegovog prijevoza, i još će rasti jer gorivo poskupljuje.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu