Vlada ovog je tjedna ukidanjem statusa kulturnog dobra zgradama u Beogradu oštećenim u NATO-ovu bombardiranju uklonila prepreku ostvarenju planova zeta novoizabranog američkog predsjednika Donalda Trumpa Jareda Kushnera da u središtu Beograda izgradi stambeno-poslovni kompleks.
Vlada pod vodstvom predsjednika Srpske napredne stranke (SNS) Miloša Vučevića odlukom, koja će stupiti na snagu osam dana nakon objave u službenom glasniku, ukinula je status kulturnog dobra zgradama nekadašnjeg glavnog stožera JNA i ministarstva obrane, a od sjedišta srbijanske izvršne vlasti dijeli ih Ulica kneza Miloša.
Ozbiljni planovi
Odluka je donesena niti dva tjedna od izbora Donalda Trumpa za novog predsjednika Sjedinjenih Država. Poslovni dnevnik je prije nekoliko mjeseci izvijestio da je tvrtka Trumpova zeta Jareda Kushnera “Affinity Global Development” u svibnju ove godine potpisala “ugovor o revitalizaciji kompleksa bivšeg generalštaba i ministarstva obrane”.
Srbija je, kako su tad objavili mediji, Kushnerovoj tvrtki iznajmila zemljište na kojem su dvije bombardirane zgrade – na 99 godina.
Te dvije zgrade, autorsko djelo uglednog arhitekta Nikole Dobrovića, ozbiljno su oštećene u NATO-ovu bombardiranju nekadašnje SR Jugoslavije 1999. godine i već dulje od dva desetljeća njihova je sudbina predmet nagađanja, nakon što su djelomično konzervirane da ne bi ugrožavale prolaznike.
Sredinom lipnja ove godine Kushnera je primio i srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić koji je tom prilikom na Instagram napisao da je imao “inspirativnu razmjenu ideja” te da je Kushneru pokazao Beograd i “izložio neke od planova za njegov još brži rast”, naglasivši kako mu je gost predstavio projekt za “velebni hotel u Beogradu”.
Taj projekt će, objavio je Vučić, pridonijeti da srbijanska prijestolnica “postane centar ovog dijela svijeta, koji će se na globalnoj mapi pozicionirati kao nezaobilazna destinacija i poželjno sjedište najvećih korporacija, sveučilišta i međunarodnih institucija”.
Ogromna investicija
New York Times je 18. ožujka objavio da je investicija vrijedna 500 milijuna dolara i da bi država Srbija, prema prijedlogu ugovora, trebala dobiti 22 posto profita. Plan je da se u središtu Beograda podigne luksuzni hotel s poslovnim prostorom i više od 1500 stanova uz dva nebodera u sredini.
Stručnjaci tvrde da, po procijenjenoj vrijednosti ukupne investicije, samo zemljište vrijedi 166 milijuna eura. Stručna javnost i oporba taj posao vide kao koruptivan jer je ugovaran izravnom pogodbom, a ne javnim natječajem.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu