U tijeku su pregovori sa zainteresiranim partnerom oko eksploatacija željezne rude u Ljubiji, ali i aktivnosti na dokapitalizaciji tvrtke Rudnik željezne rude (RŽR) Ljubija, koja je u većinskom vlasništvu RS. Ako rudnik ponovno počne raditi trebao bi zaposliti oko 300 radnika.
“Rješenje za pokretanje rudarske proizvodnje u Ljubiji vlada RS traži zajedno s kompanijom Mittal iz Luksemburga i RŽR Ljubija”, rekao je Petar Đokić, ministar energetike i rudarstva RS, javlja RTRS.
Te dvije kompanije 2004. su osnovale kompaniju ArcelorMittal Prijedor, koja vadi željeznu rudu u Omarskoj. Đokić kaže kako se nada da će u drugoj polovici sljedeće godine sve biti spremno za otvaranje rudnika u Ljubiji.
“Naš cilj kao vlade je da pomognemo da ArcelorMittal bude nositelj te rudarske proizvodnje i da je obnovimo tako da će se dodijeliti koncesija za eksploataciju željezne rude ArcelorMittalu. RŽR će i dalje biti u sastavu ArcelorMittala kao kompanija sa svojim udjelom”, naveo je Đokić.
Budući da su iskopavanja u Ljubiji prestala prije 29 godina postrojenja su u lošem stanju. Јoš nije poznato koliko bi trebalo uložiti u pokretanje proizvodnje. Preduvjet za početak iskopavanja rude u Ljubiji je obnova 15 kilometara pruge do Prijedora.
“Očekujem da ćemo već početkom sljedeće godine raspisati natječaj za sanaciju ovoga dijela pruge”, rekao je Nedeljko Ćorić, ministar prometa i veza RS.
U razgovorima o pokretanju proizvodnje u Ljubiji već godinu dana aktivno sudjeluje i prijedorska Gradska uprava, u kojoj ističu da ne žele biti pasivni promatrači.
“Pokretanju proizvodnje u Ljubiji značilo bi otvaranje nekoliko stotina radnih mjesta, značilo bi pokretanje nekih drugih sektora u Prijedoru, značilo bi poboljšanje života za sve stanovnike grada”, rekao je Žarko Kovačević, zamjenik gradonačelnika Prijedora.
Eksploatacijom već istraženih ležišta željezne rude u Ljubiji rad rudnika u Omarskoj bio bi produžen za dvije do tri godine. U Ljubiji postoje procjene novih ležišta koja bi mogla biti eksploatirana 10 do 15 godina.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu