Vlada Federacije Bosne i Hercegovine predložila je da se produži rad dva bloka termoelektrana u Tuzli i Kaknju. Prijedlog je uslijedio unatoč upozorenju iz Energetske zajednice, piše Klix.ba.
Kako je priopćeno, vlada FBiH upoznata je sa zahtjevom Elektroprivrede Bosne i Hercegovine (EPBiH) za odobrenje nastavka rada Bloka 4 u Termoelektrani Tuzla i Bloka 5 u Termoelektrani Kakanj. A Ministarstvo energije, rudarstva i industrije istaknulo je da je u sljedećem razdoblju planirano značajno smanjenje proizvodnje električne energije iz termoelektrana zbog ograničenog rada u Tuzli i Kaknju.
Smanjenje pričuva
To proizilazi iz smanjenog broja sati rada tih blokova termoelektrana s obzirom na preostali broj sati prema odluci Ministarskog vijeća Energetske zajednice iz 2016. godine, a kojom se odobrava izuzeće nekih postrojenja EPBiH od usklađenosti s graničnim vrijednostima emisije onečišćujućih tvari utvrđenih direktivom 2001/80/EZ. Riječ je o Bloku 3 i Bloku 4 u Termoelektrani Tuzla te Bloku 5 Termoelektrane Kakanj.
“Ti proizvodni kapaciteti izuzeti su iz režima usklađenosti direktivom i za njih je utvrđeno da od početka 2018. do kraja 2023. godine mogu pojedinačno u radu biti najviše 20.000 sati. Budući da su Blok 4 Termoelektrane Tuzla i Blok 5 Termoelektrane Kakanj pred kraj 2021. već prešli 90 posto odobrenog fonda sati, njihov rad je planiran samo u 2022. i 2023., i to s vrlo malim fondom sati i malom proizvodnjom”, istaknuto je.
Izlaskom iz pogona tih blokova već ove godine, a radi iskorištavanja preostalih sati rada do maksimalno 20.000, značilo bi i značajno smanjenje pričuva u proizvodnom portfelju.
“S obzirom na starost ostalih termoblokova u proizvodnom sustavu EPBiH, njihova česta neplanirana ispadanja iz pogona zbog kvarova, a u nedostatku pričuve u sustavu, to bi značilo kupovinu električne energije na tržištu po izuzetno visokim cijenama s ciljem zadovoljenja potreba domaćih kupaca i ispunjenja ugovornih obveza. Time bi EP BiH bila dovedena u tešku situaciju”, ocijenila je entitetska vlast.
U informaciji je navedena i usporena realizacija projekata novih proizvodnih kapaciteta iz obnovljivih izvora energije te kašnjenje i neizvjesnost izgradnje i puštanja u pogon zamjenskog Bloka 7 Termoelektrane Tuzla.
Ugroženo grijanje gradova
“To će za posljedicu imati značajno smanjenje ukupne instalirane snage proizvodnih kapaciteta EP BiH i smanjenje ukupno proizvedene električne energije. To ugrožava sigurnost opskrbe i osiguranje potrebnih količina struje za domaće potrošače u slučajevima većih havarija na postojećim proizvodnim postrojenjima. Značajno bi bile smanjene isporuke ugljena za potrebe rada termoelektrana iz rudnika u sastavu koncerna EPBiH, a što ugrožava poslovanje svakog rudnika. Dogodio bi se gubitak izvora toplinske energije za sustav daljinskog grijanja Tuzle, Kaknja i Lukavca”, smatra entitetska vlada.
S druge strane, Energetska zajednica, organizacija EU i zemalja regije, izjavila da je Bosna i Hercegovina među državama koje nisu ostvarile značajan napredak u borbi protiv onečišćenja zraka iz termoelektrana.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu