Međunarodna agencija za energiju priopćila je da će u 2023. ulaganja u solarnu energiju prvi put nadmašiti investicije u proizvodnju nafte, piše beogradski Blic. Na svaki dolar uložen u fosilna goriva 1,7 dolara ide u čistu energiju. I Srbija je zaokružila zakonske propise za povećanje zelenih megavata.
Trogodišnja svjetska ulaganja u čistu energiju povećana su za četvrtinu, dok investicije u fosilna goriva, kojih se svijet još ne odriče, bilježe rast od 15 posto. Energetska tranzicija ubrzava se i u Srbiji, a najveće je zanimanje za energiju sunca i vjetra.
“Zanimanje ulagača jako je veliko, pokazuje to čak 20 gigavata podnesenih zahtjeva za priključenja prema Elektromreži Srbije. To je dva puta više nego što Srbija sada ima u svom energetskom bilansu”, navodi direktorica Udruženja obnovljivih izvora energije Srbije Danijela Isailović.
Zbog prihvata veće količine zelenih megavata europske države intenzivno rade na jačanju prijenosne mreže i međusobnom povezivanju. Proizvodnju struje iz vjetra i sunca diktiraju vremenske prilike, pa se usporedo radi na razvoju neophodnih skladišta električne energije.
“Skladišta su vrlo važna zbog varijabilnosti klimatskih promjena i stabilnosti ugovora o isporuci električne energije koja bi omogućila da se s prihvatljivim i dostupnim cijenama električne energije za stanovništvo i gospodarstvo obezbedi proizvodnja iz varijabilnih obnovljivih izvora”, objašnjava Nebojša Petrović, predsednik Srpskog komiteta Međunarodnog saveta za velike električne mreže.
Povećanje udjela čiste energije zahtjeva i nova tehnološka rješenja – od proizvodnje do upravljanja elektroenergetskim sustavima. Sve zahtjevnijem tržištu obnovljive energije poslovanje prilagođava i elektroindustrija.
“Očekuje se da se energetske potrebe svijeta utrostruče do 2050. godine, ali isto tako treba maksimalno iskoristiti resurse koje trenutačno posjedujemo. To je kompletna jedna digitalizacija koja će to sve ispratiti, da bi se ta energija maksimalno iskoristila i prenijela građanstvu i industriji”, navodi direktor Pametne infrastrukture u Siemens Srbija Srdan Srdanović.
Izvještaj Međunarodne agencije za energetiku pokazuje – ovogodišnja globalna ulaganja u energetski sektor biće 2800 milijardi dolara, od čega će više od 60 posto novca biti utrošeno u tehnologije čiste energije, a ostatak su investicije u ugljen, naftu i plin.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu