Pandemije koronavirusa u prvoj polovici prošle godine vrlo je negativno utjecala na gospodarska kretanja u BiH, što je dovelo do velikog pada BDP-a.
To se navodi u informaciji koju će danas razmatrati Zajedničko povjerenstvo za ekonomske reforme i razvoj Parlamenta BiH, prenosi agencija Srna.
Preliminarni podaci Agencije za statistiku BiH (BHAS) pokazuju da je Bosna i Hercegovina u prvoj polovici prošle godine zabilježila pad BDP-a od 3,7 posto u odnosu na isto razdoblje godinu ranije, navedeno je u Informaciji o kretanju makroekonomskih pokazatelja za siječanj-listopad 2020. godine, koju je pripremila Direkcija za ekonomsko planiranje (DEP).
U drugom tromjesečju prošle godine zabilježen je pad BDP-a od 9,3 posto u odnosu na isto razdoblje prethodne godine.
Takav pad BDP-a bio je posljedica istovremenog pada domaće i strane potražnje. BiH je, inače, u vanjskoj trgovini gotovo u potpunosti orijentirana na tržište zemalja EU i regije.
Prema podacima BHAS-a, BiH je u prvih šest mjeseci prošle godine zabilježila pad izvoza od oko 17,5 posto u odnosu na isto razdoblje godinu ranije, dok je pad uvoza iznosio 17 posto.
Fizički obujam industrijske proizvodnje od siječnja do listopada 2020. godine smanjen je za 7,5 posto, dok je pad proizvodnje u sklopu prerađivačke industrije bio 9,5 posto. Istovremeno, u prvoj polovici prošle godine uslijed smanjenog dohotka građana došlo je do pada privatne potrošnje od četiri posto.
S druge strane, nove okolnosti nastale uslijed pandemije zahtijevale su pojačani angažman institucija u BiH kroz povećanje izdataka za zaštitu javnog zdravstva i sanaciju ekonomskih posljedica krize, što je dovelo do povećanja javne potrošnje od oko 0,5 posto.
U DEP-u smatraju da to povećanje nije dovoljno da bi se nadoknadili gubici nastali u sklopu privatne potrošnje, tako da je ukupan pad potrošnje u BiH u prvih šest mjeseci 2020. godine iznosio 3,1 posto, što je značilo i pad BDP-a, budući da finalna potrošnja ima zastupljenost s oko 90 posto u strukturi BDP-a.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu