U srpskom planinskom turističkom centru Divčibare, pokraj Valjeva, broj turista obara rekorde u ljetnjoj sezoni, a koliko je planina Maljen, na kojoj se nalazi, postala privlačna gostima i ulagačima, pokazuje i to što je cijena stambenog kvadrata za godinu dana porasla za 1000 eura.
Turistički djelatnici, hotelijeri i ugostitelja tvrde da nikada u glavnoj turističkoj destinaciji valjevske regije nije bilo više posjetitelja u ovo doba godine, te se procjenjuje da Divčibare vikendom posjeti najmanje 5000 gostiju, piše Blic.
“Divčibare su u posljednje četiri godine dosta prisutne u medijima i marketing je imao priličnog utjecaja da postanemo privlačniji. Usto, znatnom podizanju turističke ponude pridonio je i niz dobrih poduzetničkih projekata, od izgradnje novog skijališta s umjetnim snijegom, što je ključni objekt za jedan planinski turistički centar, preko ulaganja u nove smještajne kapacitete i sadržaje, kao što su bazen, avantura park ili panoramska vožnja žičarom.
Danas posjetitelji Divčibara mogu znatno kvalitetnije i sadržajnije provesti vrijeme nego ranije”, objašnjava za Blic Branka Ilić, hotelijer s Divčibara.
Ranije se većina posjeta svodila na učeničku rekreativnu nastavu i vikendaše koji su tražili mir.
Pronađena ljekovita voda
Sada su, međutim, smještajni kapaciteti takvi da ih ima za goste s različitom dubinom džepa – od hotela s četiri zvjezdice, preko hotela srednje kategorije, do apartmana i vikendica u domaćoj radinosti.
Cijene u hotelskom smeštaju kreću se od 2500 do 7800 dinara (od 21 do 66 eura) za dnevni polupansion, a unjajmljivanje apartmana stoji od 20 do 45 eura dnevno. Privlačnosti Divčibara pridonijela je i nova autocesta “Miloš Veliki”, koja je prepolovila vrijeme putovanja te Divčibare znatno približila Beogradu i vojvođanskim gradovima, iz kojih dolazi najveći broj posjetitelja.
Za Divčibare je sve krenulo nabolje kada je provedeno ispitivanje ljekovite vode, koje je proveo Rudarsko-geološki fakultet iz Beograda. “Ljudi iz Aranđelovca i Bukovičke banje dolaze jednom tjedno i tu vodu nose kući. Turisti su pozitivno reagirali i na to što je konačno obnovljena i glavna ulica, s novom rasvjetom, kao i na potpuno novo dječje igralište”, objašnjava Branka Ilić.
Također, na Divčibarama je i sve više gradilišta. Trenutno ih je dvadesetak, a radi se na adaptaciji postojećih ili izgradnji potpuno novih smještajnih objekata na nekoliko lokacija.
Prodaje se i zemljište
Zabilježen je i stalni rast zanimanja za kupovinu apartmana, a veliki broj ih nude građevinske tvrtke koje ulažu na Divčibarama.
Cijene su u stalnom porastu, sada se kreću od 1000 do 1500 eura za četvorni metar, iako pojedini ulagači, posebnu u središtu mjesta, za kvadrat traže i 1800 eura, što je za 1000 eura više nego lani u ovo vrijeme. Jednako je veliko zanimanje i za zemljište, cijena ara kreće se od 700 do 2500 eura, navode trgovci nekretninama u Valjevu.
Ubrzana urbanizacija Divčibara krenula je kada je beogradska tvrtka Sport agent, u vlasništvu poznatog srpskog košarkaša Miloša Teodosića i njegovog brata Jovana, kupila 2,2 hektara bivšeg auto-kampa Breza, gde je izgrađen luksuzni hotel Crni vrh.
Uz hotel, nalazi se i suvremena sportska dvorana, izgrađena po standardima FIBA-a, a trenutačno se radi na izgradnji ostatka sportskog kompleksa.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu