U gradske autobuse smiju samo zaposleni, i to jedan po jedan, s maskama i rukavicama

Autor: Poslovni dnevnik , 07. svibanj 2020. u 22:00
SHUTTERSTOCK

Dječji vrtići otvaraju se u ponedjeljak kao i produženi boravak u školama, uz nošenje zaštitne opreme i pedijatrijsku potvrdu da su djeca zdrava.

Izbjegavanje bliskih kontakata i većih okupljanja najvažnije su mjere za siguran život bez koronavirusa nakon ukidanja izvanrednog stanja u Srbiji, izjavio je epidemiolog Branislav Tiodorović, član Republičkog štaba za suzbijanje bolesti Covid-19, za Radio Slobodna Europa (RSE). Skupština Srbije izglasala je u srijedu ukidanje izvanrednog stanja, uvedenog 15. ožujka s ciljem sprečavanja širenja koronavirusa.

Time se stvaraju uvjeti da se svakodnevni život u Srbiji polako vrati u uobičajene okvire. Miroslav Matković (34), trgovac iz Beograda, rekao je za RSE da mu je najvažnije što je ukinuto ograničenje kretanja: “Sada nemam nikakvu posebnu želju. Družio bih se, ali uz određenu distancu. Bitno mi je da se vidim s prijateljima.”

Gradski prijevoz u Beogradu i Nišu danas ponovno počinje raditi. Građani će se do tvornica i drugih poslovnih odredišta, jer se javni promet otvara samo za zaposlene, moći voziti isključivo sa zaštitnim maskama i rukavicama.

Obilježen siguran razmak

U autobuse su uvedeni redari koji kontroliraju poštovanje zaštitnih mjera, među kojima su i ulazak i izlazak po načelu “jedan po jedan”. Također, samo po jedan putnik moći će biti na dvostrukim sjedištima. Na uličnim stajalištima, kao i u trgovinama, traži se poštovanje distance. Gradske službe u Beogradu obilježile su siguran razmak na postajama.

“Ako vam netko priđe i želite razgovarati morate imati masku. Ako je udaljenost dva metra, može i bez maske. Rukavice vam nisu potrebne ako često perete ruke. Ali trebali bi ih nositi oni koji često dodiruju lice”, navodi epidemiolog Branislav Tiodorović. Zdravstvene su preporuke stanovništvu starijem od 65 godina, kojem je u izvanrednom stanju kretanje bilo uglavnom zabranjeno, da i dalje izbjegava duge izlaske i druženja.

Za sve i dalje važi preporuka o nošenje maski u zatvorenom prostoru i zabrana javnih okupljanja, te rada škola, kina i kazališta. Dječji vrtići se otvaraju u ponedeljak kao i produženi boravak u školama, uz poštovanje 35 mjera među kojima su nošenje zaštitne opreme i obvezna pedijatrijska potvrda da su djeca zdrava. Mladen Šarčević, ministar prosvjete, najavio je da će u tim ustanovama biti formirane male grupe s najviše pet ili šest djece.

Test za ulazak u zemlju

U restoranima i kafićima diljem zemlje, otvorenim 4. svibnja, takođe su obvezni razmak i maske. Velika slavlja, kao što su vjenčanja, krštenja i rođendani, bit će dopuštena od 15. lipnja. Željko Moljević (59), vlasnik računovodstvene agencije, trenutno razmišlja kako da u krizi ponovno pokrene posao: “Puno je klijenata na koje je ovo strašno utjecalo. Ne mogu procijeniti jesu li uopće u stanju nastaviti s radom i hoću li moći naplatiti sve što sam radio za njih.“

Kako je najavljeno iz Republičkog kriznog štaba, međunarodna putovanja još su pod zabranom jer ostaje karantena od 14 dana pri ulasku u Srbiju. Ana Brnabić, predsjednica vlade, najavila je da će do 11. svibnja biti uvedene dodatne mjere. “Razmišljamo o traženju negativnog testa na koronavirus kojeg osoba treba obaviti u zemlji iz koje dolazi, ili da se testiranje obavi ovdje“, rekla je Brnabić.

Komentirajte prvi

New Report

Close