U BiH stiglo jeftinije gnojivo iz Turske, a Federacija još nema distributera

Autor: Poslovni.hr , 08. svibanj 2022. u 22:00
Foto: pixabay

Isporuke mineralnog gnojiva ugovorile su samo tvrtke iz Republike Srpske, a poljoprivrednici će ga plaćati za 15 do 20 posto manje od sadašnje tržišne cijene.

U Bosnu i Hercegovinu stigao je prvi kontingent od 3000 tona mineralnog gnojiva iz Turske. Riječ je o dijelu odobrene izvozne kvote od 30.000 tona namijenjenih poljoprivrednim proizvođačima u BiH, izvijestila je BHRT.

Prvi kontingent dopremljen je Tvornici stočne hrane Golmix, koja posluje u sastavu kompanije Golić Trade iz Bosanske Gradiške.

“Još nismo napravili troškovnik, ali gnojivo će za poljoprivrednike biti jeftinije od sadašnje tržišne cijene za 15 do 20 posto”, kazao je Aleksandar Golić, vlasnik Golić Tradea.

Moguć uvoz 100.000 tona

Prema ugovoru o uklanjanju carina koje je usvojilo Vijeće ministara BiH, moguće je do kraja godine uvesti do 100.000 tona gnojiva, iz Turske ili iz drugih zemalja.

Prema informacijama Staše Košarca, ministra vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, isporuke mineralnog gnojiva ugovorili su samo distributeri iz Republike Srpske.

“Očekujem da će odgovorni u vladi FBiH to pitanje riješiti na adekvatan način kako bi i poljoprivrednici iz Federacije imali mogućnost kupiti gnojivo. Međutim, ako tako ne bude, postoji mogućnost da kupuju u RS jer je jasno da je bila mnogo veća mobilnost svih struktura kako bi gnojivo došlo do naših poljoprivrednika”, kazao je Košarac.

BiH je zatražila od Turske da joj odobri uvoz mineralnog gnojiva kako bi ublažila probleme koji su nastali zbog visokih cijena i nestašice na svjetskom i domaćem tržištu.

S druge strane, poljoprivrednici u Srbiji ove godine povećali su površine koje su zasijali suncokretom jer je za tu uljaricu potrebno manje skupog dušičnog mineralnog gnojiva nego za kukuruz, ali i zbog toga što se očekuje dobra otkupna cijena, rekao je Jovica Jakšić, predsjednik Nezavisne asocijacije poljoprivrednika Srbije.

“Još nema preciznih podataka koliko su povećane zasijane površine pod suncokretom, a koliko su zbog toga smanjene pod kukuruzom, ali je očito da je odnos promijenjen jer je gnojivo skupo”, rekao je Jakšić za agenciju Beta.

On je dodao da je drugi razlog za veće zanimanje za sjetvu suncokreta to što se očekuje dobra otkupna cijena zbog rata u Ukrajini, koja je veliki proizvođač, i zbog čega će ponuda u svijetu biti manja, a cijena na burzi veća.

Jakšić je rekao kako se očekuje da otkupljivači suncokreta, računajući troškove sjetve, ponude otkupnu cijenu suncokreta od 115 dinara (0,9 eura) po kilogramu, bez PDV-a.

Prošle godine suncokret je otkupljivan za 58 dinara po kilogramu, bez PDV-a.

Skupo i na burzi

Jakšić je rekao da je ove godine zasijao 60% više suncokreta nego lani i da je pod tom kulturom 100 hektara, kukuruz je na 60, pšenica na 40 te uljana repica na 25 hektara, a da soju nije sijao.

Miloš Janjić, direktor Produktne burze u Novom Sadu, rekao je da se na burzi gotovo ne trguje suncokretom, jer se to uglavnom radi nakon žetve, a da je cijena kukuruza na najvišoj razini ove godine od 34 dinara bez PDV-a.

Mineralno gnojivo je na toj burzi i dalje skupo, kilogram stoji nešto više od 103 dinara, s PDV-om.

Komentirajte prvi

New Report

Close