U BiH raste potražnja za brašnom, proizvođači tvrde da ga ima dovoljno

Autor: Poslovni dnevnik , 07. ožujak 2022. u 22:00
Poljoprivrednici u RS prošle jeseni zasijali su 2000 hektara pšenice više od prosjeka/Pixabay

Ministarstva poljoprivrede Federacije BiH i Republike Srpske uvjeravaju javnost da pšenice ima do sljedeće žetve.

Zbog povećane potražnje za brašnom u Bosni i Hercegovini Šemsudin Dedić, federalni ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva, posjetio je polja pšenice i proizvođače brašna u Odžaku.

Dedić je razgovarao s predstavnicima mlinarske industrije te je dobio uvjerenja da su količine koje imaju mlinovi dovoljna do nove žetve, javlja Klix.ba.

Ministar Dedić istaknuo je da je vlada Federacije BiH već poduzela korake kojima nastoji pomoći poljoprivrednim proizvođačima.

Stalna modernizacija proizvodnje
“Na posljednjoj sjednici vlade zadužili smo Federalnu direkciju robnih rezervi da pripremi odluku prema kojoj bi svakom poljoprivrednom proizvođaču dali 50 litara goriva po hektaru obradive površine. Proračun za poljoprivredu povećan je za 19 milijuna KM (oko 9,7 mil. eura) u odnosu na prošlu godinu”, rekao je Dedić.

Kompanija Mlin Majić jedan je od najvećih proizvođača brašna u BiH, a zahvaljujući stalnim ulaganjima u modernizaciju proizvodnje raspolažu s proizvodnim kapacitetom od 300 tona dnevno. Vlasnici kompanije Ivica i Ilija Majić kažu da je trenutačno pojačana potražnja za brašnom na domaćem tržištu.

300

tona brašna dnevno može proizvesti kompanija Mlin Majić

“Kroz veću potražnju za brašnom prošli smo i prije dvije godine, u vrijeme pandemije koronavirusa. Sve je isto. Nakon mjesec-dva, nakon što se napune skladišta, kuće i podrumi, onda sve stane i shvatimo koliko je to bilo nepotrebno.

Uz normalan tempo proizvodnje imamo pšenice do nove žetve. Međutim, ako bude veća potražnja kao ovog mjeseca, u kontaktu smo s dobavljačima pšenice iz drugih zemalja”, objasnio je Ivica Majić.

“Naše domaće kompanije Klas, Majić, Nezić i druge imaju kapacitete da mogu preraditi dovoljne količine pšenice i ponuditi domaćem tržištu visokokvalitetno brašno tako da nema mjesta panici i stvaranju nepotrebnih zaliha”, priopćeno je iz Federalnog ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva.

A Boris Pašalić, ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske, poručio je da brašna u RS neće nestati, kao i da su poljoprivrednici prošle jeseni zasijali 2000 hektara pšenice više od prosjeka.

“Ne treba dizati paniku. Imamo dovoljno hrane. Ne možemo kompenzirati sva poskupljenja, ali se trudimo pomoći ljudima”, izjavio je Pašalić za Večernje novosti.

Isplaćeni poticaji za 2021.
Pašalić je dodao da RS ima 15.000 tona pšenice u silosima, što je dovoljno za nekoliko mjeseci, te da nije prekinut lanac opskrbe pšenicom zbog rata u Ukrajini.

“Vlada RS odlučila je sa 15 milijuna KM (oko 7,6 mil. eura) napraviti određene zalihe, prije svega za intervenciju u slučaju prekida opskrbnih lanaca”, objasnio je Pašalić.

On je rekao da će poljoprivreda, osim redovnog agrarnog proračuna od 75 milijuna KM (oko 38,3 mil. eura), biti podržana s dodatnih 10 milijuna KM (oko 5,1 mil. eura) koji će biti usmjereni u sve sektore proizvodnje, od pšenice, kukuruza, uzgoja svinja do nabave 1200 junica.

Kada je riječ o poticajima, ministar poljoprivrede RS ističe da su u veljači isplaćene sve obveze iz prošle godine, kao i gotovo šest milijuna KM iz ove godine.

Komentirajte prvi

New Report

Close