Rudarsko-metalurški kombinat Trepča na Kosovu riskira prekid poslovanja uslijed poskupljenja električne energije, upozoravaju čelnici poduzeća.
I Kosovo je pogođeno energetskom krizom koja je zahtvatila celi svet, najpre zbog pandemije korona virusa, a situacija je još više pogoršana uslijed rata u Ukrajini. “U rujnu je račun za struju iznosio 917.000 evra.
U normalnim uvjetima, prije energetske krize, bio je oko 90.000 eura”, kaže Bexhet Vinarci, direktor flotacije rudnika Trepča Stari trg, u regiji Mitrovice, u priči koju donosi Radio Slobodna Europa.
Prodaja olova i cinka
Trepča je registrirana kao dioničko društvo čiji 80% dionica pripada Vladi Kosova, a 20% zaposlenicima. U rudniku se proizvode koncentrati olova i cinka, koji sadrže srebro, zlato i druge elemente.
Rudnik Stari Trg poduzeća Trepča glavni je izvor za vađenje rude, a godišnje se izvuče više od 180 tisuća tona, dok iz drugog rudnika u Novom Brdu, godišnje izađe oko 40.000, i to su dva najveća operativna rudnika Trepče koja posluje na europskom tržištu. Rudnik u Starom Trgu s ukupno 39,6 milijuna tona metala najveći je izvor Trepče, a kompanija iz Londona posljednja je koja je pobijedila na natječaju 2021.
Prihodi od prodaje olova i cinka u 2021. premašili su 13 milijuna eura. U 2022., prema poslovnom planu, planirano je da se iskopa više od 200.000 tona rude, a prihodi će dostići 18 milijuna eura. No, zbog poskupljenja energenata planove je teško ostvariti.
U rujnu je električna energija na mađarskoj HUPX berzi, od koje Kosovo uvozi struju, bila oko 430 eura po megavatu, dok je lani u istom periodu koštala oko 150 eura. “Ne uradi li se nešto, zajedno s Vladom, nećemo moći raditi”, upozorava Vinarci.
RSE se obratilo Ministarstvu ekonomije Kosova, ali odgovor nije stigao. Iz poduzeća Trepča navode da su predložili plan koji, prema Vinarciju, može riješiti problem sa strujom.
Nekad 20.000 radnika
“Imamo površine za koje smo utvrdili da se mogu koristiti za postavljanje solarnih panela, gde se (električna) energija može proizvoditi”, kaže Vinarci. Kombinat koji je nekad imao i 20.000 radnika sad ne broji više od 1300, uglavnom starijih, mada je ipak smanjen prosjek starosti radnika s 55 na oko 40 godina.
Kad se krajem rujna dogodio kvara na elektromreži u rudniku Stari trg, više od 120 radnika ostalo je zarobljeno na više od 800 metara pod zemljom. Predstavnici sindikata radnika stalno traže bolje uvjete, a među njima je i taj da se rudarima uračuna staž u periodu od 1989. do 1999., kada su na silu istjerani s posla, te da imaju zdravstveno osiguranje na random mestu.
“Ništa do danas nije urađeno po pitanju zahtjeva”, kaže Gani Osmani, predstavnik sindikata radnika. Kosovo nikad nije napravilo detaljnu analizu realne vrijednosti metalurškog kombinata, a studija iz 1992. pokazala je da bi materijalni potencijal Trepče mogao biti i 85 milijardi američkih dolara. Vlada je u veljači imenovala Nadzorni odbor Trepče, dok je iz državnog proračuna za 2022. izdvojila 40 milijuna evra za financiranje investicija u Trepču i Telekom
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu