Telekom Slovenije ipak zaustavio prodaju Ipka

Autor: Poslovni.hr , 04. studeni 2020. u 22:00
Foto: pixabay

Ponude za kosovsku podružnicu slovenske kompanije kretale su se između 120 i 140 milijuna eura.

Telekom Slovenije zaustavio je postupak prodaje svoje kosovske podružnice Ipko Telekomunikacije. Postupak se završava bez izbora kupca, i Ipko ostaje dio grupe Telekom Slovenije, priopćeno je iz slovenske državne kompanije, prenosi agencija STA.

Zapošljavaju 500 osoba

Kada je postupak prodaje pokrenut sredinom 2019. godine, Telekom Slovenije je to objasnio svojom telekomunikacijskom strategijom za daljnju konsolidaciju poslovanja putem širenja ili prodaje nekih poslovnih dijelova kompanije. Telekom Slovenije postao je jedini vlasnik kosovskog Ipka 2018. godine, kada je stekao preostalih sedam posto dionica kompanije koje su još uvijek držali manjinski dioničari. Sredinom ožujka 2018. godine, slovenska telekomunikacijska kompanija osigurala je 15 milijuna eura za povećanje kapitala kosovske podružnice.

Ipko, koji je osnovan u prosincu 2007. godine, vodeći je davatelj usluga fiksne telefonije na Kosovu, a ima i značajan udio u mobilnoj telefoniji, te zapošljava više od 500 osoba. Prema izvještaju o poslovanju za 2018, Ipko je te godine imao 44,4 posto tržišnog udjela u pretplatama na širokopojasnu mrežu fiksne telefonije, a u mobilnoj telefoniji imao je udio od 39,2 posto.

24 posto

pala je neto dobit Telekoma Slovenije u prvoj polovici 2020. godine

Telekom Slovenije nije naveo razlog zbog kojeg je odlučio obustaviti prodaju, dok je slovenska POP televizija nedavno izvijestila da se pregovori s ponuđačima privode kraju. Ta komercijalna televizija tada je objavila da je ključni problem bugarski ponuđač, kojeg ne žele ni slovenska vlada niti Sjedinjene Američke Države jer bi njegova pobjeda na natječaju mogla imati veliki utjecaj na geopolitičke odnose u regiji. Prema POP televiziji, ponude su dostavila tri ponuđača – Albanija Telecom Invest, koji je, kako se navodi, u vlasništvu bugarskog poduzetnika Spasa Ruseva s dobrim vezama u Rusiji, zatim Akcijski fond za južnu Europu i konačno jedan od najbogatijih direktora kosovskih kompanija, čije ime nije objavljeno. Ponude su se navodno kretale od 120 do 140 milijuna evra, pri čemu su najmanje dva ponuđača već uplatila šest milijuna eura, prenosi STA.

Utjecaj pandemije na poslovanje

S druge strane, prema neslužbenim informacijama lista Delo, podnesene ponude smatraju se preniskim zbog čega su neprihvatljive.  Grupa Telekom Slovenije ostvarila je u prvih šest mjeseci ove godine 335,4 milijuna eura prihoda, što je dva posto manje nego u istom razdoblju prošle godine. Neto dobit pala je 24 posto, na 14,8 milijuna eura. Na prihode u prvih šest mjeseci utjecala je i pandemija Covida-19, kako u mobilnom segmentu zbog nižih prihoda od roaminga, tako i na veleprodajnom tržištu, gdje su se smanjili prihodi od međunarodnog govornog prometa i gostovanja stranih korisnika u domaćoj mreži.
Operativna dobit (EBIT) dosegla je 20,7 milijuna eura, što je 13% manje nego prije godinu dana. 
 Širenje koronavirusa utjecalo je na poslovanje Telekoma Slovenije, kao i ostalih tvrtki u grupi.

Uzimajući u obzir sve poduzete mjere, operator procjenjuje da će negativni utjecaj koronavirusa na EBITDA grupe biti oko 3%.

Komentirajte prvi

New Report

Close