Švicarsko-hrvatska kombinacija u sljedećih petnaestak dana mogla bi postati vlasnik nekadašnjeg građevinskog diva Hidrogradnje iz Sarajeva.
Ovo je za Nezavisne potvrdio Zijad Fazlagić, stečajni upravitelj ove tvrtke, rekavši da je za Hidrogradnju, tvrtka u vlasništvu dvojice muškaraca, u prosincu prošle godine uplatila 200.000 KM za obavezno osiguranje.
Stečajni plan
– Imamo potencijalnog kupca, švicarsko-hrvatsku kombinaciju, koja je uplatila iznos potreban za osiguranje. Međutim, oni su trebali uplatiti cijeli iznos do 20. veljače, ali su nas zamolili da zbog nekih njihovih okolnosti produžimo rok za tu isplatu, pa sam im to omogućio. Kupci su za Hidrogradnju dužni platiti 88,6 milijuna KM.
Očekujem da će to biti realizirano u narednih 10-15 dana, a u kontaktu smo s potencijalnim kupcem – kazao je Fazlagić. Dodao je da unatoč stečaju ovaj nekadašnji građevinski gigant radi punim kapacitetom i nastavio je s radom.
– Trenutno je u tvrtki zaposleno 100 ljudi, a tijekom sezone bude oko 150-170 zaposlenih. Prema stečajnom planu, kupci su dužni zadržati broj zaposlenih, odnosno povećati broj zaposlenih, te nastaviti raditi pet godina nakon preuzimanja firme – pojasnio je Fazlagić.
Kako Nezavisne novine neslužbeno saznaju, potencijalni kupac ove tvrtke je tvrtka Euroled iz Sarajeva, koja je, između ostalog, osnovana kako bi mogla kupiti Hidrogradnju.
Prema informacijama, vlasnici ove firme su Nurija Pajazetović i Franco Santi. – Navodno su njih dvojica imali dva partnera iz Austrije s kojima bi preuzeli ovu firmu, ali su Austrijanci odustali jer im je BiH nepouzdana za ulaganje – kaže izvor ovog portala.
Brojni vjerovnici
Santi je i inače vlasnik kompanije Euroled sa sjedištem u slovenskom Portorožu dok se o poslovima Pajazetovića čija je adresa u Rijeci, malo toga može doznati. Kako je ranije rečeno, eventualnom prodajom Hidrogradnje namirili bi se vjerovnici, a radnicima bi se povezao radni staž s isplatom svih dugovanja.
Obaveze prema 580 radnika iznosile su 29 milijuna KM, prema PIO 20 milijuna, zdravstvu 14 milijuna, ostalim porezima pet milijuna, a prema bankama 10 milijuna KM. Hidrogradnja, koja je u stečaju od 2017., u vrijeme bivše Jugoslavije gradila je autoceste i mostove diljem svijeta, a imala je angažmane u mnogim zemljama Afrike i Azije.
Za ovu kompaniju bile su zainteresirane tri strane kompanije: iz Švicarske, Italije i Australije. Vrijednost kompanije daleko je od realne. I ovaj će posao, bude li realiziran, olstati zabilježen kao jedan od brojnih promašaja domaćih vlasti gdje je zbog nezainteresiranosti i neznanja, prokockano stotinjak milijuna KM državnog kapitala
Hidrogradnja je prije agresije na Bosnu i Hercegovinu zapošljavala više tisuća radnika, a godišnje je uspjevala ostvariti zaradu i do 300 milijuna dolara, od čega čak dvije trećine u inozemstvu. Sklapala je višemilijunske poslove u Iraku, Libiji… Bila je među najvećim kompanijama tadašnje Jugoslavije.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu