Naftna industrija Srbije (NIS) isplatit će siječanjske plaće i godišnje dodatke unaprijed, neslužbeno doznaje Nova ekonomija. NIS se na ovaj korak odlučio iz straha od moguće blokade računa i višemjesečnog zastoja zbog američkih sankcija, jer u tom slučaju zaposlenici ne bi mogli primiti plaće.
Također, neslužbeno se doznaje da će umjesto u ožujku, kada se inače isplaćuju, godišnje nagrade zaposlenicima NIS-a, inače zajamčene ugovorom, biti isplaćene početkom ove godine, istovremeno sa siječanjskom plaćom.
Sankcije već na djelu
Prema neslužbenim informacijama Nove ekonomije, NIS-u su već blokirani međunarodni računi pa su onemogućena sva plaćanja prema inozemstvu.
“Najviši menadžment tvrtke nije primio nikakve naloge osim da provede analizu financijskog i informatičkog rizika od sankcija”.
“Dapače, svi čekaju hoće li se nešto promijeniti nakon ponedjeljka, ali nisu optimistični”, kaže izvor Nove ekonomije, aludirajući na prekjučerašnju inauguraciju Donalda Trumpa za američkog predsjednika.
Ranije je portal Capital.ba objavio je da će sve strane banke zatvoriti svoje račune NIS-u ukoliko se do 26. veljače ne promijeni vlasnička struktura, iz koje će biti isključeni ruski suvlasnici. Izvor ovog portala rekao je da su to najavili predstavnici stranih banaka u Srbiji na sastanku s guvernerkom Narodne banke Jorgovankom Tabaković.
Podsjetimo, 10. siječnja američko Ministarstvo financija donijelo je odluku o uvođenju sankcija ruskim tvrtkama u energetskom sektoru – uključujući Gazpromneft i njegove podružnice. Cilj sankcija je smanjiti prihode Moskve od prodaje energenata za koje tvrde da se koriste za financiranje rata u Ukrajini. Jedna od sankcioniranih kompanija je NIS.
“Ove sankcije mogu biti izuzetno restriktivne, jer zabranjuju bilo kakve transakcije s ruskim interesima i odmah blokiraju imovinu povezanu sa sankcioniranim pojedincima”, rekao je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić.
Rusi se moraju povući
Prema njegovim riječima, od Srbije se traži da “u potpunosti povuče ruske interese” iz te kompanije, a to bi se trebalo dogoditi do 25. veljače.
Ruski udio u NIS-u iznosi 56,15 posto. Naime, Gazpromneft ima točno 50 posto dionica, dok Gazprom drži 6,15 posto. Ostatak dionica je u vlasništvu Republike Srbije (29,87 posto) i ostalih manjih dioničara (13,98 posto).
Preuzimanje ruskog udjela u NIS-u Srbiju bi moglo stajati između 2,5 i tri milijarde eura, a iz srpske administracije poručuju da su spremni platiti fer cijenu.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu