Rusija ima ambiciju da ostane važan igrač na Balkanu, a za to je NIS itekako važna poluga

Autor: Siniša Malus , 01. travanj 2025. u 10:49
Gazprom nije pokazivao namjeru odustati od NIS-a, a samim time i političkog utjecaja na Balkanu, a to sigurno neće učiniti ni sada, ohrabren razgovorima s Trumpom oko okončanja rata u Ukrajini/Shutterstock

Teško je vjerovati da će se rješenje naći izvan globalnih geopolitičkih preslagivanja.

Sjedinjene Američke Države odgodile su u petak uvođenje sankcija Naftnoj industriji Srbije (NIS) za još 30 dana, što znači da je novi rok 28. travnja.

Ovo je drugi put da američka administracija odgađa uvođenje sankcija NIS-u zbog većinskog ruskog vlasništva u kompaniji.

Prvotno su sankcije trebale stupiti na snagu 28. veljače, ali su u zadnji čas odgođene za 30 dana, pa je novi rok za uvođenje sankcija bio 28. ožujka.

Očekivana odluka
NIS je u subotu objavio da je Ministarstvo financija SAD-a izdalo novu, posebnu licencu kojom se odgađa stupanje na snagu potpunih sankcija do 28. travnja 2025. U priopćenju je kompanija objasnila da nova licenca NIS-u omogućuje nastavak poslovanja, ugovora i drugih sporazuma koji uključuju NIS ili njegove operativne podružnice.

Kako je priopćeno, omogućuje i izvršavanje svih transakcija s NIS-om i njegovim poslovnim podružnicama, a koje su usmjerene na ispunjenje ugovora.

U oblaku neizvjesnosti

Još uvijek nije poznato je li srpska strana poduzela bilo što za ispunjenje neformalnih sankcija, koje se tiču ​​izbacivanja Rusa iz vlasničke strukture.

Dodaje se da licenca dopušta “otuđenje ili prijenos, ili omogućavanje otuđenja ili prijenosa duga ili kapitala izdanog ili za koji jamči NIS, ili njegovih operativnih podružnica (pokriveni dug ili kapital) na osobu koja nije iz SAD-a.”

Iz tvrtke su objavili da licenca također dopušta službene poslove diplomatskih ili konzularnih predstavništava izvan Ruske Federacije koji uključuju NIS ili njegove poslovne podružnice.

“Ova odgoda sankcija, kao i prošli put, dogodila se uz veliku neinformiranost javnosti, ali je bila očekivana s obzirom da se već jednom dogodila, pa je vjerojatnost pozitivnog ishoda veća. Neposredno prije posljednje odgode Gazpromnjeft spustio je svoj vlasnički udio ispod 50 posto, nominalno ispunjavajući uvjete sankcija, no ostalo je nejasno je li taj događaj pridonio pozitivnoj odluci.

Također, još uvijek nisu iznesene činjenice koje bi upućivale na to da je srpska strana poduzela bilo što za ispunjenje neformalnih sankcija, koje se tiču ​​izbacivanja Rusa iz vlasničke strukture.”, rekao je za Poslovni dnevnik Nenad Gujaničić, glavni broker Momentum Securitiesa.

Geopolitika u fokusu
Ključno ostaje ruska ambicija da ostane važan igrač na Balkanu, a za to je NIS itekako važna poluga.

“Gazprom isprva nije pokazivao namjeru odustati od NIS-a, a samim time i političkog utjecaja na Balkanu, a to sigurno neće učiniti ni sada, ohrabren ruskim stajalištem u pregovorima za okončanje rata u Ukrajini, koje je stekao Trumpovim dolaskom. U rješavanju ovog velikog međunarodnog problema treba tražiti konačno rješenje za NIS, a teško je vjerovati da će se išta dogoditi izvan ovih globalnih geopolitičkih preslagivanja.”, jasan je Gujaničić.

Podsjetimo, vlasnička struktura NIS-a nedavno je promijenjena kada je Gazprom, koji nije pod sankcijama, kupio pet posto dionica Gazprom Nefta. Trenutno Gazpromnjeft ima oko 45 posto dionica NIS-a, Gazprom ima nešto više od 11 posto, država Srbija ima oko 30 posto, a ostalo su mali dioničari.

Gujančić zaključuje da je u ovom trenutku jedino izvjesno da sankcija neće biti idućih 30 dana, dodajući da bi posljedice takvih mjera bile velike, ali da još uvijek neće biti usporedive s onima iz devedesetih kada se benzin kupovao na ulicama.

Komentirajte prvi

New Report

Close