U jedanaest mjeseci ove godine u BiH uvezeno je 9.925.674 kilograma više mlijeka i mliječnih proizvoda, odnosno kajmaka, sireva, jogurta, surutke, maslaca i dr. u odnosu na isto razdoblje prošle godine, a prema tvrdnjama mljekara domaćeg mlijeka trenutno ima dovoljno, ali bi ga uskoro moglo biti manje.
No, iako se znatno više mlijeka i mliječnih proizvoda izvozi nego što se uvozi u BiH, ono se još uvijek prodaje po znatno nižoj cijeni u odnosu na ono što se uvozi, a to potvrđuju i podaci Uprave za neizravno oporezivanje (UIO) BiH.
Sve manje proizvodnje
U 11 mjeseci ove godine u BiH je uvezeno 61.108.829 kilograma mlijeka i mliječnih proizvoda u vrijednosti od 244.503.569 maraka. “Prošle godine, u istom razdoblju, uvezeno je 51.183.155,45 kilograma mlijeka i mliječnih proizvoda, ukupne vrijednosti 208.300.329,81 maraka”, rečeno je iz UNO BiH za “Nezavisne novine”.
S druge strane, iz BiH je od siječnja do kraja studenoga izvezeno 69.776.263,11 kilograma mlijeka i mliječnih proizvoda ukupne vrijednosti 132.542.509,20 maraka. “U istom razdoblju prošle godine izvezeno je 61.314.915,88 kilograma ovih proizvoda, ukupne vrijednosti 118.223.659,02 maraka”, dodaju iz UNO BiH.
I dok na europskom veleprodajnom tržištu najavljuju novo poskupljenje mlijeka, sira i maslaca, što pravdaju time da su, poput primjera Njemačke, količine mlijeka manje nego lani te da u skladu s tim rastu cijene ovih proizvoda se može očekivati, s druge strane, Vladimir Usorac, predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača mljekara RS, kaže za Nezavisne da smo u problemu jer u RS nema dovoljno proizvođača.
Kako ističe, proizvođača mlijeka je svakim danom sve manje jer odlaze, što je opći trend. Pojašnjava da je 2009. godine otkupno mlijeko koštalo 1,10 maraka po litri, a za 15 godina pojeftinilo je za 10 feninga.
“Imali smo najveću premiju od 35 feninga, a sada je 30 feninga, pa je i ona pala. Proizvođača nema, a iako mlijeka još ima, mislim da ga neće još dugo biti”, kazao je Usorac.
Slabe mogućnosti utjecaja
No, prema njegovim riječima, proizvođači mlijeka ne utječu na cijene, niti ih mogu donijeti. “Malo nas je da prosvjedujemo jer kad se prosvjeduješ, ne možeš proliti mlijeko po ulici, a ako ga ne prodaš danas – sutra je kasno. Država ne radi ništa po tom pitanju”, žali se Usorac. Prema posljednjim podacima Agencije za statistiku BiH objavljenim u studenom, prosječna potrošačka cijena mlijeka u tetrapaku u listopadu u BiH iznosila je 2,3 maraka po litri.
Tako je u istom mjesecu tvrdi sir koštao 16,7 maraka po kilogramu, dok je kilogram maslaca koštao 30,1 maraka. I dok je cijena mlijeka ostala ista kao i godinu ranije u istom mjesecu, s druge strane sir i maslac su poskupjeli za marku i koji fening više.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu