Slovenska tvrtka TAB, sa sjedištem u Mežicama, proizvođač baterija za pokretanje automobila i industrijskih baterija, osnovala je zajedničku kompaniju TAB-Haidi s kineskim partnerom zbog pokretanja proizvodnje litij-ionskih baterija u Prevaljama.
Početak proizvodnje očekuje se na proljeće 2022. godine, izjavio je Bogomir Auprih, direktor TAB-a, javlja agencija STA. Kompanija TAB-Haidi u prvoj fazi će zaposliti gotovo 300 radnika.
Slovenska tvrtka osnovala je kompaniju TAB-Haidi zajedno s kineskom tvrtkom Haidi Energy Technology koja je počela s radom 2011. godine i ima oko 800 radnika u četiri proizvodna pogona. TAB ima 74% udjela u novoj kompaniji, a kineski partner 26%.
Široka paleta kupaca
“Zajedno s našim partnerom želimo uspostaviti jednu od vodećih visokotehnoloških kompanija koja će biti usmjerena na zelene tehnologije, održivost i osigurat će proizvodnju kvalitetnih i isplativih proizvoda za široku paletu kupaca na europskom tržištu”, kažu iz tvrtke TAB.
Tržišni potencijal za prodaju litij-ionskih baterija proizvedenih u Prevaljama vide uglavnom u raznim skladištima energije (u kućama, industrijskim objektima), ali nadaju se i prodoru na dio tržišta električne mobilnosti.
Kineski partner će osigurati tehnologiju, znanje i razvoj, dok će TAB financirati proizvodne pogone i opremu, osigurati obrtni kapital i uspostaviti poslovanje nove kompanije.
Bogomir Auprih već je najavio i mogućnost proširenja proizvodnje u Prevaljama ili u Sjevernoj Makedoniji, gdje TAB proizvodi olovne baterije, dodajući da su u opciji i Italija ili Španjolska. Prema tvrdnjama iz slovenske tvrtke, Haidi Energy Technology jedan je od vodećih proizvođača litij-ionskih baterija u Kini, specijaliziran za istraživanje, razvoj, proizvodnju i prodaju.
“Uskačemo u vlak zelene tranzicije, diverzificirajući naše poslovanje s olova na ovo suvremeno područje”, rekao je Auprih, dodajući da je tržište litij-ionskih baterija u nastajanju i da se razvija.
Posao i za Lekove radnike
Prema njegovim riječima, to će biti prvi proizvodni pogon za litij-ionske baterije u Sloveniji. U planu je manji pogon, dok se gotovo 40 većih već gradi diljem Evrope.
Proizvodnja u Prevaljama bit će uspostavljena u novoizgrađenoj, ali nikada korištenoj proizvodnoj hali koju je TAB kupio od slovenske farmaceutske kompanije Lek.
Do kraja ožujka sljedeće godine TAB će zaposliti i 95 radnika iz Leka jer se očekuje da će ta farmaceutska kompanija prestati proizvoditi antibiotike u Prevaljama 2022. godine.
Ako se ostvare navedeni planovi, Slovenija će preteći Srbiju kada je riječ o proizvodnji litij-ionskih baterija.
Naime, svjetska rudarska kompanija Rio Tinto u Srbiji je pronašla isplative zalihe litija, ali će eksploatacija početi tek za nekoliko godina.
Aleksandar Vučić, predsjednik Srbije, najavio je da se “neće zadovoljiti samo rudarenjem” već da će otvoriti i tvornicu baterija koje koriste litij, te čak pokrenuti proizvodnju električnih automobila. Srpski stručnjaci kažu da bi to bi bilo odlično za srpsku ekonomiju, ali da je malo vjerojatno.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu