Slovenski Sij Group u Saudijsku Arabiju investira milijardu i pol eura

Autor: Siniša Malus , 20. siječanj 2025. u 22:00
Projekt uključuje uspostavu proizvodnje elektročelika i vrhunske toplovaljane trake u industrijskom središtu Ras Al Khair na jugoistoku Saudijske Arabije/Shutterstock

Riječ je o najvećoj pojedinačnoj slovenskoj investiciji u inozemstvu.

Slovenska grupa Sij potpisala je u Rijadu ugovor s vladom Saudijske Arabije koji će toj kompaniji omogućiti investiciju vrijednu 1,5 milijardi eura u ovoj zemlji. Bit će to najveća pojedinačna slovenska investicija u inozemstvu dosad, priopćilo je Ministarstvo financija.

Projekt uključuje uspostavu proizvodnje elektročelika i vrhunske toplovaljane trake u industrijskom središtu Ras Al Khair na jugoistoku Saudijske Arabije.

Strateška važnost
Zbog strateške važnosti za saudijsko gospodarstvo, investiciju će najvećim dijelom financirati Saudijska Arabija, dok će Sij pridonijeti svim potrebnim visokotehnološkim rješenjima i znanjem, priopćeno je iz ministarstva.

“U okviru zajedničkog pothvata početno ulaganje i veći dio izgradnje financirala bi Saudijska Arabija, koja želi diversificirati gospodarstvo u skladu sa svojom vizijom razvoja do 2030. godine”, naknadno je objašnjeno iz grupe Sij za Poslovni dnevnik.

Dodatni slovenski investitori

Očekuje se da će tvrtku Sij u budućnosti slijediti i druge tvrtke slovenskog automobilskog klastera, odnosno misije GREMO.

Ova diversifikacija gospodarstva također znači uspostavljanje lokalnih industrija, uključujući proizvodnju čelika, dok Saudijska Arabija ima za cilj uvesti održive tehnologije poput onih koje se već koriste u grupi. Sij trenutno ostvaruje pet do sedam posto udjela u prihodima od prodaje u regiji i želi dodatno ojačati svoju prisutnost u Saudijskoj Arabiji i susjednim zemljama, objasnili su iz grupe.

Kako su također naveli, potpisivanje memoranduma ne utječe na poslovanje društava grupe Sij u Sloveniji. Ugovor je u ime Sij grupe potpisao predsjednik uprave Andrej Zubitski, a u ime saudijskog partnera Wahaja Saeed Al Zahrani. Potpisivanje memoranduma prvi je korak u srednjoročnom procesu do 2029. godine, kada se očekuje početak proizvodnje galvanskih ploča, pojašnjavaju.

Očekuje se da će tvrtku Sij u budućnosti slijediti i druge tvrtke slovenskog automobilskog klastera, odnosno misije GREMO. Uz nekoliko saudijskih ministara, potpisivanju su nazočili i koordinator projekta i misije GREMO Iztok Seljak te ministar financija Boštjančič.

Potonji je projekt konkretno podržao i omogućio njegovu realizaciju već tijekom svog prethodnog posjeta Saudijskoj Arabiji krajem listopada prošle godine, navode iz ministarstva. Boštjančič je tijekom posjeta Rijadu održao i nekoliko bilateralnih razgovora.

Saudijska ulaganja u Sloveniji
On i zamjenik ministra financija Abdulmuhsen Al Khalaf potvrdili su dobre međusobne odnose i ocijenili napredak u usklađivanju Ugovora o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja. On i zamjenik ministra ulaganja Abdullah Aldubaikhi nastavili su razgovore o projektu Wahaj/Sij.

Istovremeno, Aldubaikhi je izrazio želju da obje strane organiziraju okrugli stol s gospodarstvenicima. O projektu Wahaj/Sij i jačanju suradnje dviju zemalja ministar Boštjančič razgovarao je i s ministrom industrije i mineralnih resursa Bandarom Ibrahimom Alkhorajefom. Boštjančič se sastao i s ministrom gospodarstva i planiranja Faisalom bin Fadhilom Alibrahimom s kojim je razgovarao o ubrzanju suradnje dviju zemalja.

Potpisivanje sporazuma upriličeno je na marginama konferencije Future Minerals Forum. Riječ je o jednoj od najvećih svjetskih konferencija usmjerenoj na osnovne proizvodne sirovine. Konferenciji je nazočilo više od 3000 predstavnika vlada raznih zemalja i industrije, navode iz Ministarstva.

Komentirajte prvi

New Report

Close