Ministar gospodarstva Slovenije Matjaž Han u posjeti je Kini u pratnji jakog gospodarskog izaslanstva, a među ostalim, traže se mogućnosti za suradnju slovenskih automobilskih dobavljača s brzorastućim kineskim proizvođačima električnih automobila.
“Slovenija kao malo izvozno orijentirano gospodarstvo mora uložiti poseban napor u diverzifikaciju izvoza izvan EU, na tržišta na kojima možemo iskoristiti naše konkurentske prednosti.
Na nacionalnoj razini nastojimo slovenskim tvrtkama otvoriti vrata stranim tržištima upravo s tim ciljem. Prije svega, u suradnji s Kinom želimo poboljšati integraciju slovenskih tvrtki u kineske lance vrijednosti i privući nove investicije najinovativnijih kineskih kompanija u Sloveniju”, naglasio je Han, a prenosi ljubljansko Delo.
Na sastanku sa zamjenikom ministra trgovine i gospodarske suradnje Lingom Jijem dotaknuli su se mogućnosti jačanja suradnje. Han je istaknuo restrukturiranje slovenske automobilske industrije u zelenu električnu mobilnost.
U fokusu i Luka Kopar
Istaknuo je i područje farmaceutske industrije te Luku Kopar preko koje kineske tvrtke na najekonomičniji način mogu doći do 500-milijunskog europskog tržišta. U razgovoru je ministar istaknuo i područje turizma te prednosti Slovenije za kineske goste.
Ling Ji je istaknuo kako Kina iznimno cijeni poziciju Slovenije u pogledu carina na uvoz električnih vozila iz Kine, jer to znači da se zalaže za slobodnu međunarodnu trgovinu. U području automobilske industrije Ling Ji vidi brojne mogućnosti za suradnju dviju zemalja, priopćilo je ministarstvo.
Na poslovno-investicijskoj konferenciji Automobilski klaster Slovenije – ACS i Kinesko udruženje proizvođača automobila potpisali su pismo namjere kojim žele uspostaviti partnerstvo s ciljem učinkovitije međunarodne razmjene znanja i prijenosa tehnologija, ali i rasta ulaganja, s posebnim naglaskom na razvoj i proizvodnju električnih vozila i njihovih sustava i komponenti te povezanih tehnologija i razvoja znanja, priopćeno je i iz ministarstva.
Tanja Mohorič, direktorica ACS-a, rekla je da je za slovensku automobilsku industriju iznimno važno tražiti nove prilike u ovim turbulentnim vremenima.
“S obzirom da je naše glavno tržište trenutačno Europa, a unutar Europe uglavnom Njemačka, s 40 posto naše industrije izvoza, svjesni smo potrebe diverzifikacije rizika i traženja novih prilika. Upravo je zato Kina, koja se etablira u automobilskoj industriji, a dolazi i u Europu, važan partner.
Vjerujem da ćemo početkom uspostavljanja odnosa, potpisivanjem pisma namjere, imati i temelj i obvezu da nastavimo tražiti nove kontakte i uspostavljati partnerstva među tvrtkama. Naš cilj nije raditi samo na principijelnoj razini, već pronaći odgovarajuće partnere koji će surađivati na poslovnom planu”.
Istovremeno, Han se sastao i s predstavnicima kineskog proizvođača automobila Geely, koji je i vlasnik Volva, a sutra će se sastati s gospodarskim izaslanstvom s predstavnicima kineske automobilske tvrtke NIO.
Slovenija kao R&D centar
Među ostalim industrijama pozornost je posvećena i farmaceutskoj industriji. “Kineskim partnerima predstavljeno je slovensko poslovno okruženje i inicijativa Biotech Hills, uz pomoć koje Slovenija želi postati najatraktivnija destinacija u Europi za istraživanje i razvoj, proizvodnju i ulaganja u start-up, mala, srednja i velika tvrtke iz područja biotehnologije i farmaceutike”, priopćili su iz ministarstva.
Nik Prebil iz Biotecha rekao je da poslovno putovanje u Kinu predstavlja izvrsnu priliku za sklapanje gospodarskih saveza i sa stajališta Biotech Hills instituta.
“Biotehnologija zajedno s farmaceutikom u Sloveniji predstavlja jednu od najjačih industrija s visokim potencijalom razvoja. Razvoj jačamo privlačenjem stranih investitora, pri čemu je Kina svakako izvrsna prilika. Osim toga, Kina nudi visokotehnološka rješenja i inovativan pogled na području biotehnologije, zbog čega je sudjelovanje Slovenije na jednom od najvećih izvozno-investicijskih sajmova na svijetu CIIE tim važnije.”, zaključio je Prebil.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu