Skupa proizvodnja i niske otkupne cijene gase uzgoj duhana u BiH

Autor: Poslovni dnevnik , 21. travanj 2022. u 22:00
Poljoprivrednici iz Semberije i Posavine i ove godine nastavili su s proizvodnjom, ali su pod duhanom dvostruko manje površine/SHUTTERSTOCK

U Bosni i Hercegovini nekad se proizvodilo više od 8000 tona duhana, a lani je urod bio manji od 500 tona.

Od uzgoja duhana na području Semberije i Posavine uslijed poskupljena inputa za proizvodnju odustaje sve veći broj proizvođača, potvrđuju u bijeljinskoj kompaniji Duhan, koje je organizator proizvodnje duhana na tim prostorima Bosne i Hercegovine.

Proizvođača duhana s podučja Semberije danas ima onoliko koliko ih je nekad imalo samo jedno tamošnje selo kada se početkom 70-ih godina u tom kraju duhan počeo intenzivno proizvoditi, izvještava Federalna TV.

Skupa obrada
Visoka cijena ulaganja, a niske otkupne cijene duhana, dovela su do gašenja proizvodnje.

”Kada znamo da je porasla cijena plina, kao osnovnog energenta za sušenje duhana, a zatim i cijene gnojiva i drugih inputa u proizvodnji, došlo je do toga da je značajan broj uzgajivača smanjio proizvodnju, a velik dio i potpuno odustao”, kaže Čedomir Gotovčević, direktor tvrtke Duhan Bijeljina.

Prošle godine kupca za cijeli urod duhana u toj kompaniji našli su u Bugarskoj, a nadaju se da će i ove godine imati siguran plasman.

Čedomir Gotovčević dodaje da je problem i skupa obrada, budući da u BiH obrada duhana postoji samo u Gradačcu, ali je i ona problematična. ”Ta tvrtka sad nudi strojeve za obradu na prodaju, a komplicirano nam je ići na obradu u Srbiji jer moramo prelaziti preko granice. Nadamo se da ćemo zadržati kupca”, dodaje Gotovčević.

60

posto palo je legalno tržište duhana u BiH u proteklih deset godina

Problem proizvođačima duhana je i crno tržište koje ubrzano raste, dok je legalno tržište u BiH u proteklih deset godina, prema procjenama, palo za 60 posto.

U veljači je održan sastanak BiH proizvođača duhana, na kojem je odlučeno da, iako su prethodno najavljivali obustavu proizvodnje zbog krajnje loše situacije u toj grani poljoprivrede, od sjetve ove godine ipak neće odustati, javila je BHRT.

Odlučeno je da će proizvođači iz Semberije i Posavine nastaviti s uzgojem, ali će pod duhanom biti dvostruko manje površina. Proizvođači duhana ističu da ih već godinama pritišću isti problemi.

”Nema što nas ne muči, cijena duhana nije promijenjena 30 ili 40 godina. Velika su ulaganja, za jedan hektar treba gotovo 10.000 KM za sve, s plinom i radnicima”, kaže proizvođač duhana Bato Perić.

Drago Dujković, također proizvođač duhana, smatra je da proizvodnja duhana pri kraju te da vlast i država idu prema tome da je unište.

Zatvorena posljednja tvornica
Sastanku u povodu početka nove sjetve, iako pozvani, nisu bili nazočni predstavnici resornog ministarstva i Uprave za indirektno oporezivanje, s kojima proizvođači ne mogu postići dogovor o borbi s crnim tržištem.

”Svoje smo obveze prema Upravi ispunili, skinuli su nam sredstva s računa. Mi smo protiv izmišljenih pravila, ali zakon se mora poštivati “, ističe Čedo Gotovčević iz Duhana Bijeljina.

Dodatan udarac za proizvođače je i zatvaranje Tvornice duhana Sarajevo, posljednje u BiH.

U BiH se nekad proizvodilo više od 8000 tona duhana, a lani je ta proizvodnja pala ispod 500 tona, prenosi BHRT.

Komentirajte prvi

New Report

Close