Direktor ureda WHO-a u Beogradu Marjan Ivanuša upozorio je u srijedu, komentirajući nagli skok broja novozaraženih koronavirusom, da je „situacija ozbiljna“ jer je Srbija dospjela na četvrto mjesto u Europi po broju novozaraženih koronavirusom na 100.000 stanovnika.
Srbija već danima ima više od 3000 novih zaraza na dnevnoj razini, a u utorak i srijedu po više od 4000, dok je i broj hospitaliziranih ponovno premašio 4000.
To dodatno ugrožava već prenapregnuti zdravstveni sustav zbog čega medicinski dio Kriznog stožera inzistira na postrožavanju mjera i najmanje jednotjednom zatvaranju.
U tom bi razdoblju bili zatvoreni svi trgovinski centri i ugostiteljski objekti, a radile bi jedino prehrambene trgovine, ljekarne i benzinske postaje, ali samo za točenje goriva.
Krizni stožer odlučivat će o tim mjerama na sjednici zakazanoj za petak.
Dužnosnik Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) je, uz upozorenje da je „situacija u Srbiji ozbiljna“, ukazao kako jedino što preostaje u borbi protiv virusa jest poštivanje epidemioloških mjera dok se cijepljenjem ne dostigne kolektivni imunitet.
„Osim uspjeha u cijepljenju, treba imati u vidu i da je broj onih koji se još nisu cijepili i dalje visok“, rekao je Ivanuša za beogradsku Politiku.
U srijedu je u Srbiji od posljedica zarazom covidom-19 preminulo 16 oboljelih, a koronavirus je među 16.175 testiranih uzoraka potvrđen kod 4056 osoba.
Na bolničkom liječenju su, prema današnjim podacima zdravstvenih vlasti, 4072 pacijenata, od kojih 161 na respiratorima.
Od početka pandemije u Srbiji je testirano 2,986.711 uzoraka, registriran je ukupno 470.941 slučaj koronavirusa, a dosad je službeno prijavljen 4491 smrtni ishod, uz stopu smrtnosti od 0,95 posto.
Srbija je od početka masovne imunizacije koncem prosinca prošle godine upotrijebila ukupno 1,530.671 dozu cjepiva, dok je i drugu dozu primilo 534.128 cijepljenih.
U kampanji imunizacije koriste se cjepiva tvrtki Pfizer-BioNTec, ruski Sputnjik V, kineski Sinopharm, a od prošlog tjedna i AstraZenaca.
U Sloveniji se pojavila i nigerijska varijanta koronavirusa
Nakon britanske i južnoafričke varijante, u Sloveniji je potvrđena i prisutnost nigerijske, a do sada je zabilježeno “najmanje sedam” slučajeva te varijante, objavili su u srijedu slovenski mediji, pozivajući se na Nacionalni laboratorij za zdravlje, okoliš i hranu.
Taj laboratorij naknadnim sekvencioniranjem desetak posto slučajno odabranih uzoraka pozitivnih testova na osnovni tip koronavirusa nastoji utvrditi prisutnost novih varijanti u populaciji, a službeno će dosadašnje rezultate objaviti u četvrtak.
Kako preliminarno javljaju mediji, varijanta koronavirusa B1.525, poznata kao nigerijska, prošli je tjedan potvrđena kod 4 uzorka iz središnjeg dijela Slovenije, a do sada je potvrđeno “najmanje 7” takvih slučajeva.
Nigerijska varijanta inače je najraširenija u Danskoj, Velikoj Britaniji, Nigeriji i SAD-u.
Što se tiče ostalih varijanti, taj je laboratorij u veljači potvrdio i južnoafričku kod osobe koja uopće nije putovala u inozemstvo, dok je od 50-ak potvrđenih slučajeva britanske varijante desetak vezano uz putovanja izvan Slovenije, a ostali nisu.
Kod dodatnih 55 uzoraka kod kojih je otkrivena mutacija virusa još nije potvrđeno da se radi o britanskoj varijanti, prenose mediji.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu