Zbog naglog rasta broja zaraženih koronavirusom u Bosni i Hercegovini u Kantonu Sarajevo (KS) donesene su nove mjere kojima se zahtijeva nošenje maski na otvorenom i ograničenje broja osoba koji mogu biti u određenom prostoru.
Odluka kantonalnog Kriznog stožera o nošenju maski na snazi je od 15. listopada, a poštuju li se naredbe pratit će pripadnici kantonalne policije. “Kazne za kršenje naredbe iznose od 250 do 750 eura“, rekao je Džafer Hrvat, načelnik Sektora uniformirane policije MUP-a KS-a.
Druga naredba, koja je izazvala veliko protivljenje poduzetnika, odnosi na broj ljudi u određenom prostoru koji je smanjen na 30 u zatvorenom i 60 u otvorenom. Ova naredba je na snazi do 31. listopada ove godine.
“Naredbom se nalaže pravnim subjektima da osiguraju klizno radno vrijeme kako bi se smanjile gužve u javnom prijevozu. Također, osnovnim i srednjim školama naloženo je da organizuju rad od 7.30 do 9 sati zbog rasterećenja javnog prijevoz. Nalaže se svim pravnim subjektima i fizičkim osobama koji imaju više od 20 zaposlenih da smjesta donesu krizni plan pripravnosti kojim će biti usklađena organizacija rada“, kaže Alma Kadić, članica Kriznog štaba i pomoćnica ministra zdravstva Kantona Sarajevo.
Na tu naredbu Kriznog stožera Kantona Sarajevo odmah je reagirala Udruga poslodavaca Federacije BiH.
Odluke bez konzultacija
“Odluka nadležnih institucija Kantona Sarajevo nanijela je ogromne štete hotelijerima i ugostiteljima na području kantona.
Nakon što je odluka objavljena svi grupni događaji koji su bili zakazani u hotelima i restoranima otkazani su, i to do travnja sljedeće godine. Hotelsko-ugostiteljski sektor trpi goleme posljedice izazvane pandemijom. Promet u hotelima pao je za 95 posto, a time i prihodi.
A ova posljednja odluka dodatno je pogoršala tešku situaciju“, kaže Rasim Bajrović, vlasnik i direktor Europa Groupa i član Udruge poslodavaca Federcije BiH. Bajrović podsjeća da su hotelsko-ugostiteljski objekti prvo imali dvomjesečnu zabranu rada, a granice BiH bile su zatvorene do sredine rujna, što je u izuzetno težak položaj dovelo zaposlenike i poslodavce u hotelsko-ugostiteljskoj industriji.
“Onda se bez konzultacija donese odluka o ograničavanja broja osoba koje mogu boraviti u zatvorenim i otvorenim prostorima. Uopće se nije vodilo računa o veličinim prostora u kojoj tih 30 osoba može boraviti. Jer mi imamo prostore od 500-600 kvadrata u kojima uz pridržavanje svih drugih propisanih epidemioloških mjera može u isto vrijeme boraviti i do 200 ljudi.
Zato smo od nadležnih u Kantonu Sarajevo tražili da hitno dopune odluku tako da se uzme u obzir i kvadratura kada se utvrđuje broj osoba koje istovremeno mogu boraviti u zatvorenom i otvorenom prostoru“, objašnjava Bajrović.
Traže neometani rad
Prema njegovim riječima, takvu odluku nije donijela niti jedna zemlja u regiji i Europskoj uniji. Naprotiv, Slovenija i Hrvatska donosile su odluke koje su imale za cilj pomoći hotelsko-ugostiteljskom sektoru.
“Zahtijevamo je da nam nadležni omoguće neometani rad uz pridržavanje svih racionalnih epidemioloških mjera ili da nas zatvore, a da preuzmu na sebe obvezu isplate minimalnih plaća našim zaposlenicima, s porezima i doprinosima, ili da ih pošalju na burzu rada“, rekao je Bajrović.
I iz Udruge direktora osnovnih škola u Sarajevu kažu da su oni, ali i Ministarstvo obrazovanja KS-a trebali biti konzultirani.
“Da u zatvorenom prostoru bude najviše 30 osoba, za nas je skoro nemoguće“, tvrdi Erzumana Fukelj, zamjenica predsjednika Udruge direktora osnovnih škola u Sarajevu i direktorica Osnovne škole Vrhbosna.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu