Tržišta potrošačke elektronike, računala, televizora, pametnih telefona i brojna druga imaju problema s opskrbom zbog izbijanja epidemije koronavirusa u Kini.
Ali, iako je obustava dostave dijelova iz Kine za neke europske kompanije šok, veliki je problem i pronalazak drugih dobavljača koji će sada imati koristi, barem na kratko vrijeme. Među njima je i nekoliko slovenskih kompanija, pišu Finance.
Ljubljanska tvrtka Magneti jedna je od četiri tvrtke u Europi koja proizvodi magnete i magnetske sustave iz rijetkih ruda. Na tom tržištu prevladavaju Kinezi, a u Kini su i najveći rudnici rijetkih ruda.
Rijetka ruda je oznaka za 17 prijelaznih elemenata u periodnom sustavu koji se koristi u mobitelima, računalima kao i u automobilima i drugdje. Ljubljanski Magneti rade za automobilsku industriju, proizvođače vlakova i električne energije, a njihova najveća tržišta su Njemačka, Švicarska i Francuska.
Navala na slovenske magnete
“Zbog rastućih troškova rada morali smo povećati cijene. Međutim, u siječnju i veljači potražnja za našim magnetima znatno se povećala. Kupci od nas žele više nego što je prvobitno dogovoreno, a za njih se zanimaju i oni koji u prošlosti s nama nisu surađivali. To pokazuje da postoje problemi s opskrbom iz Kine zbog koronavirusa. Pomažemo onim kupcima koji su naši dugogodišnji poslovni partneri i dajemo im veće količine, a ne možemo prihvatiti narudžbe novih kupaca jer nemamo dovoljno kapaciteta”, objašnjava Albert Erman, predsjednik Uprave i glavni vlasnik Magneta.
Po svemu, potražnja za magnetima i magnetskim sustavima od rijetkih ruda toliko je povećana zbog zatvaranja rudnika u Kini da je slovenska tvrtka ne može pratiti. Ljubljanski Magneti kupuju većinu sirovina, uglavnom samarij, u Kini, a kobalt u Zambiji.
“Prošle smo godine uvelike povećali zalihe rijetkih ruda tako da imamo dovoljno sirovina za godinu dana proizvodnje”, objašnjava Erman. Nada se da će trenutna situacija u Kini uvjeriti kupce kako je pametno stalno imati najmanje petinu potrebnih količina iz Europe. Među dobitnicima u epidemiji koronavirusa naći će se i Sandi Češko, bivši vlasnik Studija Moderna i jedan od najbogatijih Slovenaca.
U industriji TV i internetske prodaje pad opskrbe proizvodima iz kineskih tvornica u nekim segmentima već se osjeća. “To znači da će se kupovati više od mene jer imam zajamčenu proizvodnju na lokalnim tržištima”, kaže Sandi Češko, koji sada prodaje ležejeve i tehnologiju za njih na zapadnim tržištima, u Aziji i SAD-u.
“Prekid lanca opskrbe zbog koronavirusa vrlo je sličan situaciji nakon 11. rujna. Nitko ne zna koliko će dugo trajati i kakve će biti dugoročne posljedice. Morat će se naći neka nova ‘normalnost’, ali već se pokazuje koliko je važna lokalna proizvodnja”, kaže Češko. Njegova kompanija surađuje s dvije tvornice u Kini, a trenutno radi samo jedna, jer druga nije dobila odobrenje lokalnih vlasti.
Rade uz pomoć Philipsa
Prema njegovim riječima, pobjednici će biti oni koji razumiju potrebu za ponovnim ulaganjem u lokalnu proizvodnju. Tvrtka Iskra Mehanizmi uglavnom proizvodi mehatronske komponente za automobilsku industriju, kao i medicinske depilatore za Philips.
“Mi malo kupujemo u Kini, ukupno oko milijun eura robe. To su uglavnom električni adapteri za depilatore. Philips nam sada pomaže da ih dobijemo onoliko koliko nam treba, svakodnevno su uključeni u posao. Moji suradnici s Philipsom imaju jedan službeni sastanak svaki dan, kao i više neformalnih. To osigurava da se opskrbni lanac ne prekine i da dobijemo ono što nam treba.
Vjerujem da će tako biti i u budućnosti. Usto, Philips je multinacionalna kompanija sa svjetskim distribucijskim lancem, tako da ako u Kini ne dobijemo ono što trebamo, ići ćemo drugdje. Ali ne vjerujem u crni scenarij, Kinezi također neće moći ostati stalno kod kuće “, kaže Marjan Pogačnik, predsjednik Uprave i vlasnik Iskre Mehanizmi.
Pravi problemi stižu u travnju
Borut Čeh iz Labene kaže da trenutno ne osjećaju značajniji utjecaj epidemije koronavirusa.
“Mi smo svoje zalihe odmah povećali. Rok isporuke se produžava. Ali, imat ćemo imati problema kao dobavljači tehnološke opreme za institute i medicinu. Čak i ako opremu kupujemo u zapadnoj Europi ili SAD-u, dio te opreme, iako je to samo postotak cjelokupnog proizvoda, proizveden je Kini. Iako je jedan uređaj napravljen od tisuća dijelova, dovoljno je da jedan nedostaje i uređaj se ne može sastaviti. Čak i ako bi taj dio nabavili negdje drugdje, još uvijek je potrebno provesti složeni postupak validacije. Ako se situacija pogorša, opskrbni lanci počet će se raspadati. Imat ćemo problema u travnju”, objašnjava Borut Čeh.
S druge strane, opskrbu potrošačkom elektronikom osiguravaju skladišta lokalnih proizvođača. Od izbijanja koronavirusa, na policama trgovina nema nestašica, cijene se ne mijenjaju, kaže Uroš Mesojedec iz Big Banga, slovenskog trgovca potrošačkom elektronikom. Opskrbu imaju zajamčenu do kraja travnja. “Ne zna se ništa o tome što će se dogoditi nakon toga. Kao što znate, otprilike pola tvornica u Kini je zatvoreno, postoje problemi s opskrbom dijelovima, svi se nadaju da će to proći.
Ne bude li robe bit će je teško nadomjestiti u kratkom roku”, dodaje Mesojedec, a na cijene bi moglo utjecati i moguće pojavljivanje “posrednika” u lancima opskrbe. Tvrtka Domel, koja ima tvronicu u Kini više od deset godina, prije nekoliko dana dobila je dozvolu da ponovno može početi proizvodnju. Tvornica se nalazi oko 700 kilometara od središta epidemije u Wuhanu.
Sada moraju imati sustav kontrole temperature zaposlenika, a svim osobama mora se provjeriti imaju li temperaturu. Također moraju provoditi dezinfekciju. Zaposlenici moraju nositi maske, a tvrtka mora osigurati tjednu opskrbu maskama za zaposlenike. Ali se već suočavaju s manjkom radnika. Ljudi ne smiju putovati, ali ako su iz pokrajine u kojoj je tvornica i vraćaju se na posao, moraju biti u karanteni 14 dana.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu