Na regionalnom zračkoplovnom tržištu vodi se ozbiljna borba između niskotarifnih avioprijevoznika Ryanaira i WizzAira.
Ryanair posluje na četiri od sedam tržišta bivše Jugoslavije, s izuzetkom Slovenije, Makedonije i Kosova. WizzAir je trenutno najveći niskotarifni zračni prijevoznik u Bosni i Hercegovini, Kosovu, Makedoniji i Srbiji, a Ryanair ima prednost u Hrvatskoj i Crnoj Gori.
Kako piše portal Exyuaviation, Ryanair je jedina velika europska aviokompanija koja je značajno povećala promet nakon Covida, posebno na Balkanu, gdje su ostale aviokompanije zaustavile rast. Planovi su da Ryanair dogodine poraste na 11 milijuna putnika godišnje u regiji, odnosno na 300 milijuna putnika godišnje do 2034. godine, budući da očekuje isporuku dodatnih 400 zrakoplova.
Ryanair bi trebao prestići WizzAir u BiH i postati najveći zračni prijevoznik u zemlji nakon što je najavio pokretanje pet novih linija za Sarajevo. U 2024. godini na bosanskohercegovačkom tržištu će imati blizu 400.000 mjesta, ispred drugoplasiranog Turkish Airlinesa i trećeplasiranog Pegasus Airlinesa.
Posljednjih godina Ryanair je značajno pojačao svoju prisutnost u Hrvatskoj otvaranjem baze u Zagrebu i sezonske baze u Zadru. Ryanair je prije gotovo deset godina najavio da će pokrenuti letove za Skopje kao izravan izazov WizzAiru, no ti su planovi otkazani iz nepoznatih razloga.
Zrakoplovna kompanija također stagnira u Srbiji s operacijama iz Niša, sve dok ne leti za Prištinu, gdje je WizzAir prošle godine postao najveći prijevoznik zračne luke po broju putnika. Unatoč razgovorima Ryanaira i slovenske vlade, nije pronađeno rješenje za ulazak na tržište koje jedino u Europskoj uniji još ne služi.
– Vidimo da su središnja i istočna Europa malo nazadovale zadnjih godina. Stoga želimo doprijeti do ove regije s našim najrazvijenijim tržištima poput Španjolske, Italije ili Poljske, poručuju iz Ryanaira.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu