Rusija je spremna prodati Srbiji oko šest posto udjela u srbijanskoj naftnoj kompaniji NIS, čime bi smanjila svoj udio u kompaniji ispod 50 posto kao odgovor na zahtjev SAD-a.
Kremlj je navodno službenim kanalima srpskoj vladi poručio da je to jedini ustupak na koji ruska strana može pristati i da u ovom trenutku nisu zainteresirani za prodaju NIS-a.
Neslužbeno se u javnosti spominjala i mogućnost nacionalizacije NIS-a, ali je Vlada Srbije zaključila da bi takvo rješenje dovelo zemlju u vrlo nepovoljan položaj uoči predstojećih pregovora o novom ugovoru o kupnji plina iz Rusije.
Najveći problem NIS-a je plaćanje nafte i opreme na međunarodnom tržištu, što će za tvrtku od 28. veljače biti nemoguće, piše Kompas-info.
Tri opcije
NIS u Srbiji nastavlja nesmetano poslovati, no kao jedina kompanija s rafinerijom nafte u zemlji, to bi moglo ugroziti opskrbu cjelokupnog domaćeg tržišta.
Prema Kompasu, NIS i Vlada Srbije neslužbeno razmatraju nekoliko rješenja, a sva se svode na pronalaženje posrednika za nabavu nafte i opreme na međunarodnom tržištu.
Jedno od rješenja je da neka strana naftna kompanija (neslužbeno se spominje MOL) kupuje naftu za NIS na svjetskom tržištu, koju će preprodavati toj kompaniji u Srbiji, a zauzvrat dobiti povoljniju cijenu kada se sirovina preradi u naftne derivate u rafinerijama NIS-a. Hoće li Amerikanci zažmiriti na takvu transakciju kojom bi se zaobišle sankcije protiv ruske tvrtke, još nije poznato.
Drugo rješenje je da Vlada Srbije osnuje Agenciju za naftne derivate koja bi se bavila otkupom i uvozom nafte, a potom je preprodavala u Srbiji svim zainteresiranima, pa tako i NIS-u. Ovim rješenjem postoji bojazan da bi SAD izvršile pritisak na državu Srbiju da ne posluje s ruskom kompanijom.
Treće rješenje je osnivanje privatne tvrtke koja bi otkupljivala i uvozila sirovu naftu, a zatim je preprodavala NIS-u u Srbiji. Nije poznato hoće li i ovo rješenje proći ispod američkog radara, no vjeruje se da bi jedno od tri ponuđena moglo biti prihvatljivo.
Valja naglasiti kako se ne čini realnim da će Amerikanci prihvatiti bilo koju od opcija jer je još početkom godine jasno rečeno da se ruski utjecaj iz NIS-a mora potpuno ukloniti. Srpska vlada nada se da bi Trumpova administracija mogla ublažiti taj temeljni uvjet, no da će tome biti tako još uvijek nema nikakvih naznaka. A u međuvremenu, dnevno operativno funkcioniranje kompanije sve je izazovnije. Zaposlenicima Naftne industrije Srbije 19. veljače bit će isplaćene plaće – akontacije, jer će banke zbog američkih sankcija prestati poslovati s NIS-om.
Zaposleni u NIS-u čekaju odgovore uprave hoće li nakon 28. veljače dobiti redovne plaće. Problem je što ni uprava ne može ništa sa sigurnošću reći o ovom pitanju, zbog čega je odlučeno da se plaća unaprijed isplati i tako osigura unutarnji mir u tvrtki. Neslužbeno se najavljuje i da će Vlada Srbije pronaći način da se zaposlenicima NIS-a plaće isplaćuju iz proračuna ako tvrtka doista zapadne u probleme zbog obustave poslovanja s bankama, no to još nitko nije službeno komentirao.
Mađari pletu mrežu
U priči oko NIS-a sve su aktivniji Mađari. Ministar vanjskih poslova Mađarske Peter Szijjarto izjavio je ovih dana da su sankcije koje je SAD uveo Naftnoj industriji Srbije (NIS) rezultat “osvetničke politike Bidenove administracije” zbog suverenističkih politika Budimpešte i Beograda te istaknuo da su njegova zemlja i kompanija MOL spremni nadoknaditi Srbiji eventualne gubitke u nafti.
Smatra da je spas u regionalnoj suradnji.
“Tako bismo izbjegli bilo kakav negativan utjecaj na naše tržište goriva. Što se tiče plaćanja plina, moramo se ponašati kao čarobnjaci u ovoj teškoj situaciji. U suradnji s Rusima, Turcima, Bugarima i Srbijom uspjeli smo pronaći rješenje zahvaljujući kojem je naša opskrba plinom sada osigurana”, rekao je šef mađarske diplomacije. Što se tiče američkih sankcija NIS-u, Szijjarto smatra da će zbog sve veće potrebe Srbije za uvozom nafte Mađarska morati više izvoziti, u čemu je, kako ističe, MOL spreman sudjelovati.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu