Rok za prijavu za dokapitalizaciju pančevačke Petrohemije istekao je, a Ministarstvo gospodarstva još nije priopćilo je li se netko prijavio. Zna se da je Naftna industrija Srbije (NIS), koja je u vlasništvu ruskog Gazpromnjefta, otkupila natječajnu dokumentaciju, piše Politika.
No to Ruse ne obvezuje da upute službenu ponudu za stjecanje 90% vlasničkog udjela u Petrohemiji tako što će je dokapitalizirati sa 150 milijuna eura.
Da su Rusi u igri potvrdio je prije nekoliko dana i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić kada je poslije sastanka sa Sergejom Lavrovom, ruskim ministrom vanjskih poslova, rekao da se do kraja godine očekuje rješenje za Petrohemiju.
“Ušli smo u razgovore oko Petrohemije. Nadam se da ćemo do kraja godine sve dogovoriti, tamo poslije 15. studenoga. Zahvalan sam i NIS-u na doprinosu proračunu zemlje i ukupnoj gospodarskoj aktivnosti Srbije”, istaknuo je Vučić.
Novica Kocić, predsjednik samostalnog sindikata Petrohemije, kaže da sindikat sudjeluje u komisiji za provođenje javnog poziva za pronalaženje strateškog partnera, ali ih Ministarstvo gospodarstva još nije pozvalo.
Gradnja tvornice polipropilena
Natječaj za strateškog partnera raspisan je u rujnu, a prema zadanim uvjetima strateški ulagač može biti domaća ili strana pravna osoba, ali u postupku privatizacije nije dopušteno sudjelovanje konzorcija.
Od budućeg strateškog partnera traži se da se kao svojom poslovnom djelatnošću, u razdoblju od najmanje tri uzastopne poslovne godine koje prethode godini objave javnog poziva za privatizaciju Petrohemije, pretežno bavio proizvodnjom plastičnih masa u primarnim oblicima ili proizvodnjom nafte i naftnih derivata.
Zatim, da je ostvario poslovni prihod od najmanje 1,2 milijarde eura u svakoj od posljednje tri poslovne godine, kao i poslovnu dobit. Od strateškog partnera očekuje se i da izgradi tvornicu polipropilena.
Kada je riječ o broju radnika, u zaključku vlade Srbije o raspisivanju javnog poziva za strateškog partnera navedeno je da se u prvoj godini neće moći otpustiti više od 5% radnika, što je broj osoba koji će umirovljenjem napustiti kompaniju.
Država ima 75,2% dionica
Srbija se obvezala MMF-u da će pronaći kupca za jedinog proizvođača petrokemijskih proizvoda u zemlji, i na to je ta financijska institucija podsjeća u svakom izvješću.
U Petrohemiji je na kraju 2020. bilo zaposleno 1306 radnika. Provođenjem tzv. unaprijed pripremljenog plana reorganizacije dugovi Petrohemije pretvoreni su u vlasničke udjele.
Država u toj kompaniji ima 75,2% dionica, NIS 20,85%, Lukoil 3,08%, Dioničarski fond 0,58% i Beogradska banka 0,2%.
Na kraju 2018. Petrohemija je ostvarila dobit od 37,9 milijuna dinara (oko 311.000 eura), ali je kraj 2019. dočekala s gubitkom od 2,2 milijarde dinara (oko 18 mil. eura).
Prošlu godinu završila je u plusu, s dobiti od 160 milijuna dinara (oko 1,3 mil. eura).
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu