Roba u kineskim trgovinama u Srbiji poskupjela najmanje 30 posto

Autor: Poslovni dnevnik , 26. siječanj 2022. u 22:00
Sada je prosječna cijena za prijevoz jednog kontejnera s robom iz Kine 9680 $, a prije godinu dana bila je 4204 $/G. Stanzl/PIXSELL

Najmanje poskupljenje u kineskim trgovinama je 30 posto, ali u većem broju slučajeva u odnosu na prošlu godinu cijene su dvostruko veće.

Proizvodi koji u Srbiju dolaze iz Kine u posljednjih godinu dana poskupjeli su i više 50 posto. Glavni razlog poskupljenja je stalan rast cijena brodskog prijevoza kontejnera s robom koji je u odnosu na razdoblje prije pandemije i tri puta skuplji, piše Blic.

Prema podacima web stranice Freightos koja prati kretanje cijena transporta robe brodovima, trenutačna prosječna cijena za prijevoz jednog kontejnera je 9680 dolara.

Prije godinu dana iznosila je 4204 dolara. Niz logističkih poremećaja i zagušenja u međuvremenu je doveo do globalne nestašice kontejnera zbog čega je došlo do rasta cijena i kašnjenja u isporukama.

Sve to se prenosi na cijene robe u kineskim trgovinama diljem Srbije, u kojima su cijene inače bile nešto niže.

Sada je odjeća, obuća, igračke, posuđe i sva ostala roba značajno skuplja. Najmanje poskupljenje u kineskim trgovinama je 30 posto, ali u većem broju slučajeva u odnosu na prošlu godinu cijene su dvostruko veće.

“Cijene odjeće osjetno su više i ne vidim koristi od kupovine u kineskim trgovinama”, rekao je jedan kupac za Blic. A prema riječima prodavača u istoj trgovini cijene su povećali za 30 posto.

“Sve ovisi o velikim dobavljačima. Mi smo cijene u usporedbi s prošlom godinom u prosjeku povećali za 30 posto. Nije isključeno da će biti novih poskupljenja”, objašnjava on.

Prodavačica u drugoj kineskoj trgovini rekla je da su najviše poskupjele staklene čaše i tanjuri.

“Kod nas su najviše poskupjele čaše i tanjuri. Na primjer, set od 6 čaša nekad se prodavao za 500 do 600 dinara (oko 4,1 do 4,9 eura), a danas stoji 1200 (oko 9,8 eura).

Jednako i tanjuri, ako su se prije više od godinu dana prodavali po komadu za 100 dinara (oko 0,8 eura), danas im je cijena 80 posto veća”, kaže prodavačica u kineskoj trgovini.

Komentirajte prvi

New Report

Close