Rudnik mrkog ugljena (RMU) u Banovićima sve je upitniji, zbog prilično loših rezultata rada. Proizvodnja je u drastičnom padu, dugovi se gomilaju, kreditna zaduženost raste, a rudnik je na rubu propasti.
Rudnik Banovići po pitanju proizvodnje trenutno bilježi najgore rezultate u posljednja dva desetljeća, a prema dokumentaciji u koju je portal Klix.ba imao uvid, najsloženija situacija je unutar jamske eksploatacije.
Pad proizvodnje
Od siječnja do 17. listopada ove godine u jami je proizvedeno 124.796 tona ugljena, što je drastično manje nego 2015. godine, kada su zabilježene 439.052 tone, odnosno pola desetljeća kasnije, kada su imali 427.682 tone. Ova bi se godina proizvodno mogla približiti 2021., kada je zbog velikog požara u pogonu Omazići u nešto manje od pet mjeseci, koliko je jama bila u funkciji, proizvedeno 136.268 tona ugljena.
Već sada je izvjesno da jama neće ispuniti ovogodišnji plan, s obzirom na to da je do 17. listopada ostvarenje svega 39,31 posto. Kada je riječ o ukupnoj proizvodnji u rudniku Banović, ona bi ove godine mogla biti oko 300 tisuća tona manja nego prethodnih godina. Kako je vidljivo iz dokumentacije, od koje je dio dostupan i na Sarajevskoj burzi, zaključno sa 17. listopadom proizvedeno je 1.034.992 tone ugljena, a usporedbe radi, prije dvije godine bilo je 1.235.000 tona.
Vrlo loša bila je i prošla godina, kada je proizvedeno 215 tisuća tona ugljena manje nego 2022. i 276 tisuća tona manje nego 2021. godine. No, sigurno je da će 2024. godina biti proizvodno najgora. Inače, 31. svibnja prošle godine donesena je odluka o smjeni tadašnjeg rukovodstva, a kako je vidljivo iz podataka, RMU Banovići je na taj dan imao gubitak od četiri milijuna KM.
Nakon odlaska prethodne uprave, gubitak na kraju godine veći je za čak 20 milijuna maraka. Kada su u pitanju obaveze, one su prema bh. prema dobavljačima porasle s 30,7 na 36,1 milijun KM, dok je ukupan iznos od poslovanja porastao s 34,6 na 46,3 milijuna KM.
Kratkoročni krediti povećani su s 8,5 na 12,3 milijuna KM, a kratkoročne financijske obveze s 15,4 na 17,2 milijuna KM. Također, evidentirane su i obveze za poreze i doprinose koje su sa šest milijuna KM u lipnju prošle godine porasle na iznos nešto veći od 16 milijuna KM. Unatoč izuzetno složenoj situaciji, 20. kolovoza ove godine donesena je odluka o zapošljavanju novih 168 radnika u RMU Banovići.
Na katastrofalnu situaciju u rudniku ranije je, a i sada, upozoravao načelnik Banovića Bego Gutić, uputivši pismo Vladi Federacije BiH. S druge strane, Vlada Tuzlanskog kantona je u lipnju ove godine prihvatila Informaciju o prihodima i stupnju naplate po ugovorima o koncesiji iz nadležnosti Ministarstva gospodarstva za 2023. godinu. Upravo kroz ovu informaciju rudniku u Banovićima je zaprijećeno obustavom eksploatacije uglja zbog nepodmirenih obveza.
Prijeti obustava eksploatacije
“Iako je proteklih godina Rudnik mrkog ugljena Banovići izmirivao svoje koncesijske obveze, u 2023. godini to nije bio slučaj. Dug ovog rudnika, zaključno s krajem prošle godine, iznosio je 555.668,27 KM, što je otprilike pet mjesečnih iznosa fakturirane koncesijske naknade u navedenoj godini razlog kašnjenja u plaćanju fakturirane obveze po osnovi koncesijske naknade je teška financijska situacija u kojoj se našla”, navedeno je u informaciji.
Ministarstvo je u lipnju ove godine upozorilo rudnik da u slučaju neplaćanja odštete može doći do aktiviranja bankovne garancije za naplatu duga i raskida ugovora o koncesiji, kao i poništenja eksploatacijske dozvole.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu