Okružni privredni sud u Prijedoru otvorio je stečaj u Ribnjaku Saničani iz tog grada, najvećem i najstarijem ribnjaku u BiH, koji dobavljačima i državi duguje oko 362.000 KM (oko 185.000 eura), pišu Nezavisne novine.
Vjerovnicima je ostavljen rok od mjesec dana da prijave svoja potraživanja, koja će biti ispitana na ročištu zakazanom za 13. srpanj ove godine.
Mirko Marčeta, privremeni stečajni upravitelj, u izvješću je naveo da su računi kompanije blokirani od 5. veljače 2016. godine, od kada se ne plaćaju dugovi dobavljačima i obveze prema državi.
Mjere za osiguranje imovine
Godišnji gubici Saničana od 2017. do 2019. godine kretali su se između 400.000 i 450.000 KM (od 204.000 do 230.000 eura), dok su prihodi zanemarivi. Stečajni upravitelj procjenjuje da se iz imovine ribnjaka, koji je nekad proizvodio i 1500 tona ribe godišnje, mogu pokriti troškovi stečajnog postupka.
Izvješće ekonomske vještakinje Doste Baraković pokazuje kako je Porezna uprava Republike Srpske 44 puta pokušala prisilno naplatiti svoja potraživanja, koja trenutačno iznose 280.608 maraka (oko 143.000 eura).
U vlasništvu Saničana je 169 hektara zemlje, dok je u vlasništvu RS 113,5 hektara, navela je Baraković u izvješću. Prijedlog za otvaranje stečajnog postupka podnijelo je Pravobraniteljstvo RS 17. srpnja 2020., a prijedorski sud je 11. rujna pokrenuo prethodni postupak za utvrđivanje uvjeta za otvaranje stečajnog postupka.
Određene su i mjere za osiguranje imovine kojima se zabranjuje stečajnom dužniku da bez suglasnosti privremenog stečajnog upravitelja raspolaže pokretnom i nepokretnom imovinom, novčanim sredstvima i pravima stečajnog dužnika.
Riba uginula, nasip urušen
Na to rješenje žalio se Radojica Ratkovac, većinski vlasnik Ribnjaka Saničani, ali žalba je odbijena. Prema podacima s Banjalučke burze, Ratkovac je vlasnik 52,1 posto dionica, a među deset najvećih dioničara su i pet fondova, dvije banke i dvije fizičke osobe.
Republički vodni inspektori u svibnju 2019. utvrdili su da se ribogojilište ne održava već duže vrijeme i da to utječe na smanjenu učinkovitost i sigurnost objekta.
Resorno ministarstvo je 2018. imenovalo stručni tim koji je posjetio ribnjak zbog utvrđivanja stanja nakon pritužbi mještana o ugibanju ribe, urušavanju nasipa, neodržavanju prostora i narušavanju ekološke ravnoteže.
Iste godine je Republička vodna inspekcija naložila mjere za otklanjanje nedostataka, što nije obavljeno u propisanom roku. Predstavnici Voda Srpske također su naložili otklanjanje nedostataka, što nije učinjeno, zbog čega ribnjaku nije produžena vodna dozvola koju još uvijek nema.
Poduzeće za ribarstvo Saničani osnovano je 1903. godine pod nazivom Ribnjačarstvo – Burda. Do privatizacije bila je to državna tvrtka, a nakon privatizacije 2001. upisana je u sudski registar kao dioničko društvo.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu