Republika Srpska od listopada prošle godine posuđuje struju Srbiji i tako joj pomaže da održi stabilnost elektroenergetskog sustava.
U Elektroprivredi Republike Srpske (ERS) odbijaju otkriti detalje o toj suradnji, ali portal Capital.ba doznaje da je za samo četiri mjeseca isporučena električna energija vrijedna oko 38 milijuna eura.
Najviše isporučeno u prosincu
Budući da se dostupni podaci odnose samo na razdoblje od listopada do kraja siječnja, a isporuku je nastavljena, pretpostavlja se da je dosad, uključujući veljaču i ožujak, Srbiji posuđena struja vrijedna više od 50 milijuna eura. Najviše struje iz RS u Srbiju otišlo je u prosincu prošle godine. Isporučeno je 69.860 megavata, koji prema fakturama vrijede 17,3 milijuna eura.
U studenome posuđena je struja vrijedna 4,2 milijuna eura, dok je u listopadu ERS u sustav Elektroprivrede Srbije (EPS) prebacio 18.876 megavata struje tadašnje tržišne vrijednost od oko 3,7 milijuna eura.
Zaključno sa siječnjem ove godine, u Srbiju je otišlo oko 155.000 megavata električne energije vrijedne oko 245 eura po megavatsatu. Riječ je o struji koja se mogla prodati na europskom tržištu, gdje bi se i u najnepovoljnijem slučaju ostvarili jednaki prihodi.
Jer Srbija je u međuvremenu uvozila struju i iz drugih zemalja i plaćala je po znatno višoj cijeni. Međutim, Milorad Dodik, srpski član predsjedništva BiH, prošle godine je objavio kako postoji “bratski dogovor” RS i Srbije.
“Mi tu energiju ne želimo prodati Srbiji, iskoristiti ovaj trenutak da nešto zaradimo, već ćemo je ustupiti uz dogovor da nam se vrati u istim količinama”, rekao je Dodik u listopadu prošle godine.
Aleksandar Vučić, predsjednik Srbije, zahvalio je i poručio kako će struja biti vraćena kada se u rad pusti blok B1 u TE Nikola Tesla (TENT), najvećoj termoelektrani u Srbiji.
No ekonomisti i mali dioničari ERS-a poručuju kako korporativno upravljanje ne pozna bratske odnose i emocije.
“To bi trebao biti čisti poslovni odnos, posebno u kompanijama gdje postoje mali privatni dioničari, a to je slučaj s ERS-om i s nekim drugim kompanijama. Međutim ti mali dioničari se ništa ne pitaju i odluke se donose na državnoj političkoj razini”, kaže Milan Ćulibrk, ekonomist i glavni urednik beogradskog tjednika NIN.
Kupuju po svjetskim cijenama
On dodaje da procjene pokazuju kako će Srbija u prva tri mjeseca ove godine na uvoz struje potrošiti više od 500 milijuna eura, prije svega zbog lošeg i neodgovornog upravljanja EPS-om.
“Srbija trenutačno kupuje struju na svjetskom tržištu po svjetskim cijenama. Prema informacijama, megavat je u jednom trenutku plaćala i 575 eura. Ako plaća tu struju drugima, ne vidim u čemu je problem da se to plati i RS.
Razumijem prijateljske odnose, podršku i pomoć, ali ako se netko bavi biznisom, valjda bi se trebao baviti vlastitom kompanijom, a tek onda širim društvenim interesima”, objašnjava Ćulibrk.
Iz Udruženja manjinskih dioničara energetskog sektora ocjenjuju kako ERS zloupotrebljava svoj položaj.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu