Europska banka za obnovu i razvoj (EBRD) i Svjetska banka mogle bi obustaviti financijske projekte u entitetu Republika Srpska, najavila je ekonomska analitičarka Svetlana Cenić.
“EBRD i Svjetska banka obavijestile su Vladu RS da obustavljaju sve financijske projekte. Samo stabilno”, objavila je Cenić na Twitteru.
Politička nestabilnost
Cenić je za Klix.ba kazala da je ovakva odluka očekivana s obzirom na političku situaciju u RS. “S obzirom na stvaranje pravne nesigurnosti, prijetnje odcjepljenjem, referendum, stalno zaduživanje, bilo je očekivano da će reći da bi htjeli financirati ovaj subjekt. Da pojasnimo, EBRD i Svjetska banka ne daju kredite koji podržavaju proračun, to su krediti za konkretne projekte”, kaže Cenić.
Podsjeća da je Europska unija jasn rekla da neće davati bespovratna sredstva Republici Srpskoji koja sada na sve načine lobira da se ta odluka promijeni. Umjesto odgovora, EBRD je potvrdio svoju predanost Bosni i Hercegovini. Tvrde da će se projekti u BiH nastaviti.
“Banka će nastaviti s pripremom i implementacijom projekata u Federaciji BiH, Republici Srpskoj i Distriktu Brčko. EBRD je vodeći institucionalni investitor u zemlji, s preko 3 milijarde eura uloženih u 216 projekata”, navode iz EBRD-a. Iako dužnosnici ovog entiteta već mjesecima tvrde da je financijska situacija stabilna, sve je izvjesnije da RS ulazi u financijsku izolaciju.
Naime, troškovi novih zaduživanja sve su veći pa analitičari predviđaju da bi se RS narednih godina mogao naći u ozbiljnim financijskim problemima, posebno u srednjem roku. Vlada Republike Srpske niti ove godine ne smanjuje tempo kada je riječ o zaduživanju. U pripremi je 61. emisija obveznica kojom će se proračun i građani opskrbiti s novih 35 milijuna maraka.
Vlada je odluku donijela na prošlotjednoj sjednici. Plan je zaduživanje na pet godina uz godišnju kamatnu stopu od 6,1 posto. Glavnica će se plaćati godišnje u pet jednakih obroka, a kamata će se obračunavati na neotplaćeni dio glavnice i isplaćivati jednom godišnje.
Omča zaduženosti
Podsjećamo, Vlada Srpske se za manje od mjesec dana putem burze zadužila za 321 milijuna maraka, najviše emisijom vrijednom 210 miliona maraka, čime je pokrila rupu nastalu plaćanjem obaveza prema Bečkoj beuzi.. Srpska je do sada emitirala ukupno 60 emisija dugoročnih obveznica, čime se zadužila za 2,5 milijardi maraka.
Također, emitirano je deset emisija za podmirenje obveza po osnovi stare devizne štednje, dvije za podmirenje obveza prema dobavljačima, jedna za isplatu obveza po izvršnim sudskim odlukama, te šesnaest za obveze po osnovi ratne štete. Ukupno je njihov iznos nešto veći od milijardu KM.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu