Nakon Aleksandra Vučića, predsjednika Srbije i Milorada Dodika, srpskog člana Predsjedništva BiH, o zajedničkoj izgradnji aerodroma u Trebinju, turističkom središtu RS, razgovarali su Zorana Mihajlović, ministrica građevinarstva, prometa i infrastrukture Srbije i Đorđe Popović, ministrar prometa i veza Republike Srpske.
“Danas smo razgovarali o aerodromu u Trebinju, ali i o drugim važnim projektima koji povezuju srpski narod. Riječ je o autocesti Sremska Rača – Kuzmin, odluci Srbije da pomogne izgradnju brze prometnice od Rače do Bijeljine, skorom otvaranju mosta Ljubovija-Bratunac, kao i o 11 mostova koje zajedno gradimo.
Izgradnjom aerodroma u Hercegovini omogućit ćemo da se od Beograda do Trebinja stiže za najviše 40 minuta, kao i da se Trebinje poveže ne samo s regijom, već i s ostatkom Europe i svijeta”, rekla je Zorana Mihajlović.
Ministrica je dodala kako je dogovoreno da se do petka precizno utvrdi lokacija piste i da se osnuju mali operativni timovi koji će istovremeno uraditi sve kako bi se u prosincu sljedeće godine građanima mogli ponuditi letovi iz Trebinja.
Obustavljeni letovi u BiH
“Nadam se da ćemo zajedničkim snagama uraditi sve što je nužno da projekt bude završen u dogovorenom roku i da aerodrom proradi punim kapacitetom”, rekao je Popović. Dragan Jevtić, pomoćnik ministrice za prostorno planiranje i urbanizam Republike Srpske, rekao je da će se do petka znati točna lokacija aerodroma.
Međutim, Mirko Ćurić, gradonačelnik Trebinja, izjavio je da je izabrano mjesto Mionići.
U međuvremenu, BiH aerodromima ne cvatu ruže, prije svega zbog korona krize. Tako je Wizz Air, niskobudžetni mađarski zračni prijevoznik, privremeno suspendirao 28 letova u nekoliko zemalja u regiji, uključujući i letove u Bosni i Hercegovini.
Wizz Air će u rujnu i listopadu obustaviti nekoliko letova s aerodroma u Sarajevu i Tuzli zbog trenutačne epidemiološke situacije diljem svijeta, ograničenosti kretanja i malog broja rezervacija.
Na aerodromu Tuzla ukinute su tri rute, a još jedna će privremeno biti ukinuta ovog tjedna. Očekuju da bi se te rute ponovno mogli uspostaviti krajem listopada. Let između Sarajeva i Budimpešte obustavljen je do 2. listopada.
Također, druga niskobudžetna zrakoplovna kompanija, Ryanair, u rujnu i listopadu ove godine obustavlja letove i na aerodromu u Banjoj Luci, priopćeno je iz kompanije Aerodromi Republike Srpske. Prema njihovom objašnjenju, kompanija Ryanair objavila da će smanjiti svoj kapacitet letova za 20 posto u rujnu i listopadu, budući da su rezervacije značajno oslabile.
Mostar u dubokoj krizi
S druge strane, sudbina mostarskog aerodroma krajnje je neizvjesna, prema riječima Marina Raspudića, direktor Zračne luke Mostar u lipnju ove godine. Kako je rekao za Dnevni Avaz, iako je izvjestan nastavak suradnje s Croatia Airlinesom na relaciji Mostar-Zagreb, taj je pravac i prije početka pandemije koronavirusa imalo vrlo lošu popunjenost.
S druge strane, šanse da kompanija Eurowings ovog ljeta nastavi letove od Düsseldorfa i Stuttgarta prema Mostaru procijenio je kao gotovo nikakve.
Inače, Zračna luka Mostar ove godine je planirala rast broja putnika za oko 40%. Ali događaji vezani uz koronavirus donijeli su novi veliki pad i sada projekcije govore kako bi gubitak na kraju godine mogao biti veći od milijun maraka (oko 500.000 eura), izvijestila je Televizija Herceg-Bosne.
Inače, 1. lipnja otvoreni su granični prijelazi u zračnom prometu, ali je većina BiH aerodroma ostala pusta. Pad zračnog prometa u BiH usljed pandemije koronavirusa veći je od 90% u odnosu na prvih šest mjeseci 2019. godine, a zračne luke bilježe veliki pad prihoda.
Rečeno je to krajem lipnja na sastanku Vojina Mitrovića, ministra komunikacija i transporta BiH, sa Čedomirom Šušnjarom, v. d. direktora Direkcije za civilno zrakoplovstvo BiH, Vladom Jurićem, predstavnikom Agencije za pružanje usluga u zračnoj plovidbi BiH, te direktorima aerodroma u Sarajevu, Mostaru, Banjoj Luci i Tuzli.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu