Prva kripto mjenjačnica u Srbiji dozvolu za rad očekuje za nekoliko mjeseci

Autor: Poslovni.hr , 19. prosinac 2021. u 22:00
Foto: SHUTTERSTOCK

Već oko 200.000 građana posjeduje neku od kriptovaluta, a zanimanje za njih poraslo je nakon što su u lipnju ove godine priznate i u srpskom zakonodavstvu.

U Srbiji, prema posljednjim procjenama, oko 200.000 ljudi ima neku kriptovalutu, a zanimanje za njih poraslo je nakon što su priznate i u srpskom zakonodavstvu.

Naime, prema Zakonu o digitalnoj imovini, koji je stupio na snagu 29. lipnja ove godine, kriptovalute prepoznate su kao virtualna imovina koja se može digitalno kupovati, prodavati, razmjenjivati ili prenositi, piše Politika.

Marko Živković, direktor marketinga u kripto mjenjačnici ECD, za Tanjug kaže da taj zakon uvrštava Srbiju među zemlje koje prepoznaju kriptovalute.

“Mi kao kripto mjenjačnica primjećujemo da to tržište raste, i svakog mjeseca ove godine imali smo ozbiljan rast kupovine i prodaje kriptovaluta. Ne zaostajemo za nekim razvijenim svjetskim tržištima”, rekao je Živković.

Stalan rast vrijednosti

Kako je objasnio, kripto mjenjačnica ECD zasad ima privremenu dozvolu da klijenti preko nje mogu kupovati i prodavati kriptovalute. Čekaju službenu dozvolu Narodne banke Srbije kako bi mogli poduzetnicima ponuditi da svoje usluge i proizvode prodaju putem kriptovaluta.

“Nadam se da ćemo dozvolu od NBS-a dobiti u prvim mjesecima sljedeće godine”, rekao je Živković. Kada dobiju dozvolu bit će moguće za kriptovalutu kupiti bilo koji proizvod ili platiti uslugu.

“Kriptovalutom će se moći plaćati računalna oprema, putovanje ili bilo koja druga usluga. Vi platite svojom kriptovalutom, a trgovcu na njegov račun dođu dinari”, objasnio je Živković.

Prema njegovim riječima, cijene kriptovaluta, posebno bitcoina, značajno variraju.

On dodaje da je početkom godine vrijednost bitcoina bila 30.000 dolara, prije mjesec dana vrijedio je oko 68.000 dolara, a danas oko 48.000 dolara.

“To tržište je sklono promjenama, cijene variraju, tako da neke precizne projekcije o vrijednosti bitcoina i drugih kriptovaluta nitko ne može dati”, dodao je Živković. No ako se pogleda trend u posljednjih desetak godina postoji stalan i dugoročan rast njihove vrijednosti.

Ekonomist Mališa Đukić slaže se da je trend rasta vrijednosti kripotvaluta nedvojben i dodaje da kada se pogledaju sve kriptovalute s kojima se trguje vidljiv je značajan skok vrijednosti u posljednje dvije do tri godine.

“Raste zanimanje za kupovinu i prodaju kriptovaluta kod malih i velikih investitora te građana u velikom broju zemalja, odnosno dolazi do velikih transakcija”, rekao je Đukić.

Pandemija pomogla bitcoinu

On podsjeća da je bitcoin zabilježio rekordan skok tijekom pandemije koronavirusa, ali upozorava da su oscilacije u vrijednosti kriptovaluta izuzetno velike.

“U vrlo kratkom vremenskom razdoblju neka kriptovaluta može zabilježiti skok vrijednosti od 20, 30, 40 i 50 posto, a isto tako za samo nekoliko dana vrijednost može pasti za nevjerojatnih 80 posto”, ukazuje Đukić.

Kada je riječ o trgovanju kriptovalutama u Srbiji, dojam je, dodaje Đukić, da zanimanje za virtualne valute raste, a tome je pridonijelo donošenje zakona koji kriptovalute smatra imovinom.

Time je stvorena zakonska osnova da se kriptovalute nađu u bilancama kompanija i institucija, ali i da se oporezuju.

Komentirajte prvi

New Report

Close