Proizvođači ogrjevnog drva u BiH pred slomom zbog zabrane izvoza

Autor: Poslovni dnevnik , 09. rujan 2022. u 09:10
Foto: SHUTTERSTOCK

Energent vrijedan oko 100 milijuna eura propada u skladištima, domaće tržište je namireno, dok kupci iz inozemstva prijete tužbama jer nisu dobili dogovorene isporuke.

Ogrjevno drvo vrijedno oko 100 milijuna eura propada u skladištima, a proizvođači iz Republike Srpske upozoravaju nadležne da će šteta biti velika ako rampa za izvoz ne bude što prije podignuta, jer je potražnja na domaćem tržištu daleko manja u odnosu na uskladištenu robu.

Sugovornici Glasa Srpske kažu da je situacija u kojoj su se našli zbog zabrane izvoza peleta i ogrjevnog drva koju je Vijeće ministara BiH doniijelo prije gotovo tri mjeseca, više nego alarmantna te da je upitan opstanak više od 160 domaćih tvrtki i oko 3500 radnih mjesta.

Privremena zabrana, koja se opravdavala poskupljenjem peleta za 155 posto u odnosu na prošlu godinu, te povećanjem izvoza u prvom tromjesečju za 78 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine, istječe 24. rujna ove godine, ali očito je da proizvođači više ne mogu čekati.

Dogovor oko cijene
Đorđe Brkić, predsjednik Udruženja drvoprerađivača drvnih sortimenata niže vrijednosti RS u osnivanju, tvrdi da su tvrtke koja proizvode ogrjevno drvo kolateralna žrtva zabrane izvoza.

“U stovarištima imamo robu vrijednu oko 100 milijuna eura koja lokalnom stanovništvu ne treba jer je naše tržište već namireno. Taj višak trebali smo prodati kupcima u inozemstvu, s kojima smo sklopili ugovore još u veljači za cijelu godinu, a on sada truli.

Palete s cjepanicama uskladištene su na otvorenom, izložene kiši i suncu, tako da je dobar dio drva već počeo truliti”, objašnjava Brkić, dodajući da im prijete tužbe kupaca iz inozemstva zbog nepoštivanja ugovora.

3500

radnih mjesta ugroženo je zabranom izvoza ogrjevnog drva i peleta

On dodaje da od nadležnih zahtijevaju da se odmah stavi izvan snage odluka o zabrani izvoza ogrjevnog drva, potpale i potpaljivača, te da je drvne sortimente niže vrijednosti potrebno razdvojiti od peleta kao što je učinjeno s briketom.

“Iako smo sa Privrednom komorom RS postigli dogovor oko jedinstvene cijene jedne palete ogrjevnog drva od 180 KM (92 eura) plus PDV, što je na razini prošle godine, potražnja za našom robom je izostala zbog čega smatramo da su naši zahtjevi potpuno opravdani”, rekao je Brkić.

Vitomir Ćato, direktor i vlasnik bijeljinske tvrtke VS Komerc, koja zapošljava stotinjak radnika, kaže da na skladištu ima velike količine energenta koje nema kome plasirati.

“Domaći kupci kupuju, ali kapaciteti tvrtke su daleko veći od interesa našeg stanovništva. Dosad sam robu izvozio u Njemačku i Austriju, imao dugogodišnje ugovore koji su sada ugroženi. Ovih mjeseci smo nekako gurali, nadali se da će zabrana biti ukinuta, ali sada smo na rubu pucanja i ne znamo što dalje”, kaže Ćato.

Drvoprerađivačka tvrtka Rudeža iz Foče na skladištu ima više od 3000 paleta ogrjevnog drva, a kupci iz inozemstva kojima nisu isporučili ugovorenu robu već su im počeli slati opomene pred tužbu.

“Trenutačna situacija više je nego užasna. Od inozemnih kupaca prije zabrane uvoza uzeli smo predujam od 240.000 eura, a robu još nismo isporučili. Sada i da mi traže taj novac, nemam jer sam potrošio da podmirim troškove tvrtke. Zapošljavamo 25 radnika i ne znam što reći tim ljudima, već sada ne rade u punom kapacitetu, dolaze tek tri puta tjedno”, objašnjava Zoran Tomović, vlasnik Rudeža i dodaje da paletu ogrjevnog drva prodaje za 150 KM (oko 76,6 eura), čak ispod predloženog iznosa, ali da kupaca nema jer su građani Foče odavno nabavili ogrjev.

Poskupljenje peleta
Inače, do prije dvije godine peleti su na domaćem tržištu bili među jeftinijim energentima, ali su sa 300 KM, zbog velike potražnje, troškova rada, ali i izvoza dosegnuli cijenu do čak 650 maraka. Mjera zabrane izvoza, čini se, nije donijela nikakve rezultate.

Đorđe Brkić istaknuo je da nadležnima ostavljaju rok do petka za pronalaženje rješenja, te da će u protivnom biti prisiljeni na radikalne poteze.

“U nedjelju imamo sastanak na kojem će nam se pridužiti i ugroženi prijevoznici, čiji kamioni stoje jer ne voze našu robu, kao i dio kolega iz Federacije BiH. Ako se ništa ne riješi dogovorit ćemo datum kada odjavljujemo tvrtke, raspuštamo radnike i izlazimo u mirne prosvjede”, tvrdi Brkić.

Komentirajte prvi

New Report

Close