Proizvođači mlijeka u Srbiji u ožujku osnivaju prvo nacionalno udruženje

Autor: Poslovni dnevnik , 31. siječanj 2022. u 22:00
Otkupna cijena mlijeka je ispod one koja je bila 2010./Shutterstock

Pad potražnje za mliječnim proizvodima u vrijeme zatvaranja zbog pandemije, a zatim nagli rast cijene stočne hrane te vrlo niska otkupna cijena mlijeka doveli su farmere u težak položaj.

U Srbiji će se u ožujku osnovati prvo nacionalno udruženje proizvođača mlijeka koje će okupiti farmere iz 17 regija. Nedavno je o tome raspravljano na sastancima s proizvođačima u Leskovcu, Nišu, Kruševcu, Kraljevu i Kragujevcu gdje je odlučeno da bi bilo dobro formirati 17 regionalnih udruženja koja bi se nakon toga ujedinila u nacionalni savez sa svim pratećim tijelima, piše Politika.

Sanja Bugarski, predsjednica Saveza udruženja uzgajivača goveda, kaže kako je vrijeme da se i u Srbiji osnuje jaki savez koji će ujediniti što više proizvođača i boriti se za njihove interese.

Država je povećala premiju
Pad potražnje za mliječnim proizvodima zbog pandemije, a zatim nagli rast cijene stočne hrane i do 100 posto, i ostalih inputa u proizvodnji, doveli su proizvođače u težak položaj.

“Kada se tome doda izuzetno niska cijena mlijeka u otkupu, koja je čak na razini ispod one koju smo imali 2010., možemo reći da je prošla godina bila jedna od najlošijih za proizvodnju mlijeka. Prosječna cijena iz 2015. od 42 dinara po litri (oko 0,35 eura) sada je san”, istaknula je Bugarski.

Danas se prosječna cijena mlijeka kreće oko 30 dinara (oko 0,25 eura), što je mnoge farme dovelo do ruba siromaštva.

“Obilazim Srbiju po regijama koje su osnovane na temelju podataka o proizvodnji mlijeka. Nadam se da ćemo već početkom ožujka imati osnivačku skupštinu za prvo nacionalno udruženje u kojem će biti svi proizvođači mlijeka i goveda”, rekla je Bugarski.

“To je jedini način da mi kao proizvođači preživimo i ojačamo utjecaj. Razjedinjeni ne možemo ništa. Moramo prvo osigurati način financiranja jer ćemo u sklopu udruženja zaposliti stručnjake koji su nam potrebni – inženjere stočarstva, veterinare, agroekonomiste, pravnike i ostale”, objasnila je je Bugarski.

Proizvođači mlijeka u Srbiji početkom prosinca 2021. uputili su poziv na razgovor direktoru Imleka kako bi zatražili da ta mljekara poveća otkupnu cijenu.

Farmeri su nekoliko mjeseci ranije prvi put upozorili da je proizvođačka cijena mlijeka u Srbiji 56 dinara, što je znatno više od onoga što njima plaćaju mljekare za sirovinu. Država je povećala premiju sa sedam na 10 dinara po litri, a pojedine mljekare ponudile su novu cijenu povećanu za samo dva do tri dinara po litri.

Preskupa stočna hrana
“Realno bi bilo da se poveća cijena mlijeka u otkupu jer je sadašnja cijena od 40 dinara s premijom koju daje država neusporediva s bilo kojim proizvodom u prehrambenoj industriji”, izjavio je Nenad Budimović, tajnik Udruženja za stočarstvo i preradu stočarskih proizvoda Privredne komore Srbije

On je na Televiziji Tanjug objasnio kako to ne znači da mlijeko mora poskupjeti u trgovinama ali sigurno ima prostora za povećanje cijene prema stočarima.

Odgovarajući na pitanje kako se u Srbiji može dosegnuti europska cena od 60 do 65 dinara po litri on je rekao da bi se prvo trebala postaviti ista startna pozicija za domaće proizvođače kao i za europske, prije svega kada je riječ o cijeni stočne hrane. Dodao je da je pandemija smanjila potrošnju jer turistički objekti nisu radili, a škole i vrtići su također radili smanjenim kapacitetom.

Komentirajte prvi

New Report

Close