Proizvođači malina u Republici Srpskoj ove godine očekuju manji urod malina u odnosu na prošlu godinu, zbog čega smatraju da bi cijena tog voća mogla ostati na istoj razini kao lani ili porasti, te bi otkupna cijena za kilogram mogla biti veća i od 7 maraka (3,5 eura).
Kako su iz udruženja malinara rekli za Nezavisne novine, čini im se da je ova godina, kada je riječ o nasadama malina, prilično lošija u odnosu na prethodnu, a ako urod bude količinski manji mogu očekivati i visoke otkupne cijene.
Opasnost od truljenja
“Ova je godina u usporedbi s prošlom lošija, jer su nasade u lošijem stanju. Zašto je tako, nemamo pravi odgovor”, rekao je Ljubiša Alempić, predsjednik Udruženja malinara Vilamet iz Bratunca, Srebrenice i Milića.
Kako je objasnio, rana berba počela je prije nekoliko dana, a otkupne cijene sigurno neće biti niže nego lanjske. “Startna otkupna cijena je na razini one iz prošle godine, a to je oko 7 KM”, rekao je Alempić, ističući da je teško prognozirati kakva će biti kvaliteta malina.
“Prognoze su nezahvalne jer to ovisi o vremenskim prilikama. Ako bude dosta sunčanih dana, s malim količinama oborina, onda će kvaliteta biti bolja, a ako zaredaju kišna razdoblja u nekim nasadama dođe i do truljenja”, objasnio je Alempić.
Da je pred malinarima lošija godina, barem kada je riječ o količini uroda, potvrdio je i Petar Bojić, malinar iz Semberije i Majevice, koji navodi da urod nije onakav kakav su očekivali.
“Ne znamo je li to zbog vremenskih prilika, ali je ova godina lošija od prošle, barem u našoj regiji. Gledajući više parcela, uključujući moju, sve se svodi na isto”, rekao je Bojić. On navodi da očekuju pristojnu cijenu, kakva je bila i prošle godine.
“Možda će cijena biti i malo veća nego lani, kada je bila oko 6,20 KM. Trebali smo dobiti neke poticaje, ali ja još nisam dobio ništa”, istaknuo je Bojić, navodeći da je od otkupljivača čuo kako će otkupna cijena biti najmanje 7 KM po kilogramu, a možda i više.
“Kada je manji urod, kvaliteta maline obično bude dobra”, izjavio je Bojić. Prema njegovim riječima, maline se beru u lipnju, ali im u srpnju i kolovozu trebaju oborine da bi i sljedeće godine dobro urodile.
Čeka se vlasnike hladnjača
“Prošle godine imali smo sušu u tom razdoblju, zbog čega su maline podbacile, nisu se dovoljno razvile. Iako sam ih navodnjavao, kada je visoka temperatura to nema utjecaja jer voda prođe u zemlju i vlaga se ne može nakupiti”, rekao je Bojić.
S druge strane, Dragoja Dojčinović, predsjednik Udruženja voćara RS, izjavio je da je dobro što nije bilo niskih temperatura u fazi pupanja maline.
“Zasad je vrijeme dobro, ima dovoljno vlage, ali i sunca”, rekao je Dojčinović, dodajući da cijena još nije utvrđena jer nju najčešće određuju vlasnici hladnjača.
“Sve ovisi o tome kakva će biti ponuda, ali i kakva će se cijena formirati u Srbiji. Neki su nagovještaji da će cijene biti nešto niže. Svi su se nadali da će otkupna cijena biti iznad pet eura po kilogramu, ali to se sigurno neće ostvariti”, zaključio je Dojčinović.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu