Stanje na tržištu rada u Federaciji je loše, a tome u prilog govori i činjenica da su poslodavci ove godine zatražili više od 10.000 radnih dozvola za strance.
Izjavio je to za Faktor direktor Udruge poslodavaca FBiH Mario Nenadić, ističući da najveći nedostatak radnika vlada u drvnoj, metalskoj i kemijskoj industriji, te uslužnim djelatnostima i ugostiteljstvu.
Mnoštvo upitnika
No, nemamo podatak koliko je radnih dozvola izdano. Većina radne snage uvezena je iz Indije, Bangladeša i Pakistana, ali u posljednje vrijeme postoji interes za dolazak Nepalaca. Nastojimo te stvari s nadležnima maksimalno kontrolirati i predlagati rješenja – kaže Nenadić.
Kada sjednu s vlastima, dodaje, poslodavci u Federaciji uvijek kao problem broj jedan ističu nedostatak radne snage, što će u narednom razdoblju značajno odrediti poslovanje i poslovnu zajednicu općenito u cijeloj BiH. Definitivno nam treba određeni oblik liberalizacije tržišta rada i lakšeg uvoza radnika.
Manjkava regulativa
No, kada govorimo o liberalizaciji, ne govorimo nužno o liberalizaciji uvoza stranih radnika. Potrebno je početi raditi na sustavnim rješenjima – naglašava direktor Udruge poslodavaca FBiH.
Poslodavci su, nastavlja, dali dosta prijedloga za donošenje novih propisa iz područja doprinosa, poreza na dohodak, minimalne plaće, jer je riječ o propisima koji bi trebali omogućiti povećanje neto dijela plaće koji ide izravno radniku., a da poslodavac nema obvezu isplatiti isti iznos iznosa plaće i državi.
To je nešto što će biti u vrhu interesa u narednom periodu. Vidjet ćemo kako će nadležni reagirati na to. Do sada je potrošeno pet-šest mjeseci. Još uvijek nemamo propise koji bi omogućili povećanje plaća u realnom sektoru – zaključuje Nenadić.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu