Cijene proizvoda i usluga za osobnu potrošnju u Bosni i Hercegovini (BiH) u svibnju su pale u odnosu na travanj ove godine. Na mjesečnoj razini cijene su pale za 0,2 posto, dok je na godišnjoj razini zabilježen rast od 6,5 posto.
U svibnju su u odnosu na travanj najviše poskupjeli proizvodi i usluge u restoranima i hotelima (2,1 posto), a najmanje obrazovanje (0,1 posto), dok je pad cijena zabilježen i kod prijevoza, stanovanja i režijskih troškova. što se tiče odjeće i obuće.
Na godišnjoj razini najviše su porasle cijene u području stanovanja i režijskih troškova (12,6 posto) te hrane i bezalkoholnih pića (11,1 posto), dok je najmanji rast zabilježen u komunikacijama (1,3 posto). Prosječan pad cijena zabilježen je u odjeljcima prijevoz (8,9 posto) te odjeća i obuća (6,9 posto).
Centralna banka Bosne i Hercegovine nedavno je ocijenila da inflatorni pritisci u zemlji slabe. Temeljna inflacija dosegla je vrhunac početkom drugog tromjesečja, no najznačajniji inflatorni pritisci u projekcijskom razdoblju dolaze iz domaćeg gospodarstva. –
Naša trenutna procjena temeljne inflacije za prvo polugodište je šest posto, a za prvih devet mjeseci 5,6 posto, navodi Središnja banka. Centralna banka BiH očekuje slabljenje inflatornih pritisaka do kraja trećeg kvartala 2023. godine.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu