Ponovno odgođen projekt stambenog zbrinjavanja mladih u RS

Autor: Poslovni dnevnik , 05. lipanj 2022. u 22:00
Olakšice pri kupovini stana trebale bi zaustaviti odlazak mladih iz Republike Srpske/IVICA GALOVIĆ/PIXSELL

Niti ove godine neće biti pomoći za kupovinu nekretnina.

Dok Vlada Republike Srpske tvrdi kako je usmjerena na sprečavanje odlaska mladih, s druge strane ne provodi projekte najavljene kao oblik borbe protiv te pojave, piše portal Capital. Tako je Sonja Davidović, ministrica obitelji, mladeži i sporta u vladi RS, otkrila kako vjerojatno niti ove godine neće biti pomoći za kupovinu nekretnina mladima.

Riječ je o projektu koji je najavljen još u rujnu 2020. godine, na početku je bio namijenjen samo mladima u ruralnim područjima, a kasnije proširen na cijelu RS. Međutim, iako su utvrđeni uvjeti, javni poziv nikada nije raspisan, a hoće li i kada još se ne zna.

Također, kako se moglo čuti u Narodnoj skupštini Republike Srpske, odgovornost se pokušava prebaciti na lokalne zajednice.

“Od lokalnih zajednica zatražili smo podatke u skladu s uvjetima koje smo predvidjeli u pravilniku da bi znali koji bi to broj mladih ljudi bio korisnik olakšica kada je riječ o pomoći kod stambenog zbrinjavanja. To nam je bilo potrebno kako bi mogli planirati proračunska sredstva za tu svrhu. Međutim, od lokalnih zajednica još uvijek pristižu podaci, a jako mali broj odazvao se na poziv ministarstva”, rekla je Davidović odgovarajući na zastupničko pitanje.

Zastupnica PDP-a Gordana Vidović podsjetila ju je kako je obećanje iz vlade bilo da će program biti operativan u ovoj godini, a da će na raspolaganju biti 7 milijuna maraka (3,5 mil. eura).

“O tome se mora voditi računa jer imamo ozbiljan odljev stanovništva. Produžavanje rokova ne ide u prilog nikome ako znamo da je tijekom školske godine 2020/2021 od 9900 učenika koji su završili deveti razred njih 460 otišlo u inozemstvo sa svojim roditeljima, dok je 870 preselilo iz jedne škole u drugu, uglavnom iz ruralnih u gradska i veća područja”, rekla je Vidović.

Demograf Aleksandar Čavić za Capital kaže kako lokalne zajednice ne mogu imati preciznije podatke od entitetskih institucija, te da je riječ o klasičnom izgovoru.

“Jedini podaci koji se mogu uzeti kao relevantni su oni iz popisa stanovništva 2013. godine, ali to nije zadatak lokalnih zajednica. Ministarstvo obitelji, mladeži i sporta moralo bi imati zaposlene demografe koji bi trebali ocijeniti utjecaj vanjskih migracija”, objašnjava Čavić.

Komentirajte prvi

New Report

Close