Na Geoportalu Uprave za poljoprivredno zemljište uskoro će biti prikazano i novo napušteno državno zemljište u 13 lokalnih sredina u Srbiji. Prema najavama, dio tog zemljišta će, ako se ispune zakonski uvjeti, biti ponuđen poljoprivrednicima po privilegiranoj početnoj cijeni od nula dinara, piše Politika.
Iz Uprave kažu da će, prije svega, biti provjereno jesu li te parcele predmet povrata imovine. Ministarstvo poljoprivrede nedavno je objavilo da je provjerom napuštenog zemljišta u državnom vlasništvu utvrđeno 546 napuštenih parcela ukupne površine 948 hektara.
One se nalaze na području Valjeva, Uba, Osečine, Lajkovca, Mionice, Ljiga, Čačka, Gornjeg Milanovca, Ivanjice, Lučana, Iriga, Vršca i Niša. Kada se tim hektarima dodaju i stotine neobrađenih oranica u drugim dijelovima Srbije, dolazi se do velikih površina koje nisu u funkciji.
“Nismo samo utvrđivali koristi li se zemljište ili ne već smo htjeli doznati koji su razlozi za to. Cilj je da pronađemo model da se to državno zemljište stavi u funkciju”, rekao je za Politiku Branko Lakić, direktor Uprave za poljoprivredno zemljište.
Jedan dio napuštene državne zemlje mogao bi se koristiti za poljoprivrednu proizvodnju, ali Lakić trenutačno ne zna koliko je takvog zemljišta. Drugo zemljište, koje nije pogodno za poljoprivredu, moglo bi biti pošumljeno.
Prema podacima iz kolovoza 2020., u posljednje tri godine 5255 hektara neobrađene zemlje dano je poljoprivrednicima na korištenje bez naknade u razdoblju do pet godina, uz obvezu da je raščiste, što uglavnom zahtijeva velika ulaganja.
Nakon toga, korisnik može dobiti i produženje ugovora na dodatnih 20 godina, ali pod uvjetom da uloži u podizanje višegodišnjih nasada voća i vinove loze, ako su površine veće od deset hektara. Ako su manje od toga, nema takve obveze, zemljište se može koristiti za bilo koju vrstu poljoprivredne proizvodnje.
Lakić kaže da država na taj način želi potaknuti intenzivnu poljoprivrednu proizvodnju s velikim prinosima i korištenjem suvremenih tehnologija.
“Nula dinara je početna cijena na javnoj dražbi. Drugi privilegirani uvjet je to što se može prijaviti svako poljoprivredno kućanstvo, bez obzira na to gdje je registrirano i koliko godina je aktivno”, ističe sugovornik beogradskog lista.
On kaže da će te aktivnosti ministarstva biti nastavljene i u 2021. godini i očekuje da će u siječnju biti poznati detalji o tome koje će općine biti obuhvaćene.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu