Nepogode koje su pogodile BiH i umanjile prinose poljoprivrednih kultura, a s druge strane, izlazak Rusije iz crnomorskog sporazuma o izvozu žitarica, utjecat će na povećanje cijena žitarica i hrane u BiH, smatraju sugovornici Nezavisnih novina. Ističu da je ove godine urod pšenice u BiH podbacio, a ne očekuje se da će situacija biti puno bolja ni s kukuruzom.
Ozbiljan pad
Iako je žetva pšenice u Srpskoj završena na oko 95 posto od oko 47.000 hektara zasijanih površina, prinosi su ispod višegodišnjeg prosjeka, rekao je pomoćnik ministra poljoprivrede Goran Bursać.
“Potrebno nam je još vremena da prikupimo konačne podatke o prinosima, ali znamo da je prinos u Semberiji bio dosta nizak i da je iznosio oko 3,5 tone po hektaru. Na pojedinim parcelama gdje su primijenjene sve agrotehničke mjere urod je bio i preko pet tona, a na pojedinim parcelama gdje su primijenjene sve agrotehničke mjere, a urod je bio i veći od pet tona”, rekao je Bursać i dodao da je prinos u Lijevče polju nešto bolji.
“Naša pšenica se najviše koristi za stočnu hranu, a dio ide u mlinsko-pekarsku industriju i taj dio će ove godine biti manji s obzirom na to da su vremenske prilike utjecale da kvaliteta zrna bude lošija”, istaknuo je Bursać.
Kada je riječ o otkupnoj cijeni, naveo je da je pšenica roba čija je cijena sklona promjenama, ali da se trenutno kreće od 0,30 do 0,32 KM po kilogramu. “Na cijenu pšenice svakako utječu poremećaji na svjetskom tržištu i najava Rusije da će se povući iz žitnog sporazuma. Cijena bi mogla malo porasti, ali ništa značajno.
Lani se pšenica prodavala između 0,58 i 0,64 KM”, naglasio je.je iz Bursaća. Enes Hasanović, sekretar Udruženja poljoprivrednika FBiH Tuzlanskog kantona, kazao je da je pšenica podbacila 100 posto, što je nezapamćeno za njih u Sprečanskoj dolini, kao najvećem žitnom polju u Federaciji BiH.
“Urod pšenice je od dvije i pol do četiri tone po hektaru, pa je neminovno poskupljenje brašna. Što se tiče kukuruza, on će također ove godine podbaciti, a osim što je nevrijeme napravilo u Prva dva mjeseca kada se sijalo, sada je suša zemlju pretvorila u kamen. Cijena kukuruza kod nas je sada oko 60 feninga po kg, ali se očekuje da će uskoro ići i do 90 feninga po kg”, kazao je. Hasanović i dodao da građani će sigurno osjetiti posljedice teške godine jer će sve poskupjeti.
Skuplja hrana
Kako je za “Nezavisne novine” kazao Dragan Gligorić, ekonomski analitičar, izlazak Rusije iz spomenutog sporazuma gotovo je onemogućio izvoz žitarica crnomorskim koridorom iz Ukrajine.
“Rusija ne želi jamčiti sigurnost pomorskog prometa jer tvrdi da je zbog neizravnih učinaka sankcija koje su joj uvele zapadne zemlje postao nemoguć izvoz žitarica i gnojiva iz Rusije, iako su navedeni proizvodi izuzeti od sankcija. Pad ponude žitarica i gnojiva na svjetskom tržištu dovest će do poskupljenja navedenih proizvoda i poskupljenja hrane, ukoliko se ne pronađu alternativni načini izvoza, istaknuo je Gligorić.
Ističe da rast cijena hrane najviše pogađa siromašnije zemlje, koje imaju visok udio cijena hrane u indeksu potrošačkih cijena, te dodaje da je u razvijenim zemljama taj udio ispod 20 posto, au nerazvijenim zemljama doseže prosjek od 40 posto.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu