Kompanija Pavgord iz Foče otkupila je sva potraživanja radnika bijeljnske Šećerane, kao i potraživanja nekoliko tvrtki, čime je postala većinski vjerovnik Šećerane u stečaju.
Rekao je to za Glas Srpske Vojislav Nikolić, predsjednik Odbora vjerovnika bijeljinske Šećerane, dodavši da je Pavgord otkupio potraživanja koja su iznosila oko 9 milijuna KM (oko 4,6 mil. eura).
“Potraživanja radnika iznosila su oko 8 mil. KM, a preostali iznos su potraživanja tvrtki koja su bila vjerovnici Šećerane, a koje je zastupao odvjetnik Faik Muhić”, objasnio je Nikolić, ističući da se klupko konačno počelo odmotavati te da očekuje da bi u sljedećih mjesec dana trebala biti poznata sudbina Šećerane.
Nikolić je dodao da se čeka sjednica Skupštine vjerovnika da bi se obavile promjene i bio osnovan novi Odbor vjerovnika, u kojem će svoje mjesto dobiti zastupnik kompanije Pavgord.
Ta kompanije iz Foče i prošle je godine bila zainteresirana za kupovinu Šećerane za koju je ponudila 5 mil. KM, ali je njihova ponuda odbijena.
Prodaja traje godinama
Imovina Šećerane godinama je prodavana po cijeni od 10 mil. KM. Osim Gorana Vajkića, iz Banja Luke, koji želi kupiti Šećeranu i nudi 6,9. Mil. KM, za tu propalu kompaniju bile su zainteresirane i tvrtke Soltist i Sarijel iz Turske, ali u dva pokušaja nisu poštovale propise i uplatile depozit, tako da je i ta prodaja propala.
Nakon njih u utrku za Šećeranu ušla je i kompanija Niva iz Žablja u Srbiji, koja se bavi proizvodnjom medicinske opreme od gaze i vate. Nakon što kupe tvornicu, željeli su u njoj proširiti svoju proizvodnju i zaposliti 100 radnika, ali je i ta ponuda odbijena. Za Šećeranu je bio zainteresovan i kupac iz Kine Dragan Guru Đuragin, ali niti s njim nije zaključena prodaja.
Posljednja na popisu zainteresiranih za bivšeg proizvodnog diva iz Bijeljine bila je kompanija Unimont iz Loznice, koja se bavi stanogradnjom, ali budući da nije uplatila depozit u predviđenom roku, prodaja Šećerane je nastavljena po cijeni od 8 mil. KM.
Skupština vjerovnika Šećerane prošle godine donijela je odluku da se dražbe imovine organiziraju svakih 15 dana i da se cijena spušta za 500.000 KM, s najvišm cijenom od 9,5 mil. KM, dok bi najniži iznos ispod kojeg nema prodaje bio 7 mil. KM.
Sud sada treba zakazati sjednicu Skupštine da bi zbog Pavgorda bio osnovan novi Odbor vjerovnika.
Obogatio se na nekretninama
Gordan Pavlović, vlasnik kompanije Pavgord, prisutan je u brojnim sektorima, od rudarstva, preko građevinarsta i prodaje nekretnina do trgovine i hotelijerstva. Kako navodi portal Capital.ba, od 2002. do 2013. godine Pavlović je kupovao dijelove ili cijele tvrtke u stečajnim postupcima i privatizaciji.
Među njima su Tehnokom i Maglić iz Foče, Višegrad promet i Panos iz Višegrada, hotel u Rudom, tvornica Bosanka u Doboju te novosadska tvornica autodijelova Motins. Kupovinom tvrtki dobivao je i njihove nekretnine, tj. hotele, poslovne prostore, garaže i druge objekte koje je kasnije prodavao. Pavlović kaže da je trgujući nekretninama zaradio između sedam i osam milijuna maraka.
Vlada Republike Srpske krajem svibnja dala je suglasnost Poreznoj upravi RS da svoja potraživanja u Žitoprometu iz Bijeljine, u stečaju, proda na javnom natječaju. Prema saznanjima Capitala, jedan od prvih u redu za nadmetanje bit će kompanija Pavgord, najveći vjerovnik posrnulog Žitoprometa.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu