Otkupna cijena malina u BiH bit će rekordnih dva eura po kilogramu

Autor: Poslovni dnevnik , 12. svibanj 2021. u 22:00
Očekuje se da će ovogodišnje maline iz BiH biti izuzetno kvalitetne/Marijan Sušenj/PIXSELL

Velikim svjetskim proizvođačima i izvoznicima iz Brazila i Poljske maline su ove godine propale zbog oštre zime.

Zbog povećane potražnje, ali i nedostaka malina na tržištu, proizvođači iz BiH ove godine mogu očekivati dobru zaradu jer se nadaju da će otkupna cijena “crvenog zlata” dosegnuti rekordne 4 KM (oko 2 eura) za kilogram, pišu Nezavisne novine.

Ivan Stojanović, predsjednik Upravnog odbora Udruženja malinara iz Bratunca, Srebrenice i Milića Vilamet, rekao je da se cijena malina u susjedstvu kreće oko dva eura, pa se jednaka očekuje i u BiH.

Proizvodnja manja i do 40%

“Urod će ove godine biti dosta manji jer vremenske prilike nisu išle na ruku proizvođačima, jako rano je krenula vegetacija, a zatim su se u ožujku dogodili veliki mrazevi”, objasnio je Stojanović. Dodao je da je ovogodišnji urod slabiji nego prethodnih godina, ali je malina izuzetno kvalitetna.

“Zbog manjka malina na svjetskom tržištu u mnogim hladnjačama zalihe su na minimumu ili ih uopće nema”, rekao je Stojanović.

Da će maline ove godine dosegnuti rekordnu cijenu, smatra i Bojan Bundalo, malinar iz Bistrice poklraj Banja Luke.

“Očekuje se nešto manji urod malina, ali jako dobre kvalitete. U ranijem razdoblju došlo je do zamrzavanja pupoljaka, što će smanjiti prinose”, kaže Bundalo. Prema njegovim riječima, cijene repomaterijala ove su godine daleko više, pa čak i do 30% nego ranijih godina, što će utjecati na to da okupna cijena bude veća.

“Nadamo da će ove godine cijena malina dosegnuti 4 KM, jer je velika potražnja”, dodao je Bundalo, ističući da domaći proizvođači s razlogom mogu očekivati visoke cijene jer su velikim svjetskim proizvođačima i izvoznicima iz Brazila i Poljske maline propale zbog oštre zime.

Ranko Živković, vlasnik i direktor TZR Pčela, hladnjače u Srebrenici, potvrdio je da će svjetsko tržište odrediti cijenu, ali i dodao da su velike šanse da ona bude na prošlogodišnjoj razini, pa i veća. “Ove godine količine će biti manje i do 40%, što će utjecati da cijena bude visoka, tako da očekujemo da bude i do 4 KM”, rekao je Živković.

Nužna je nova tehnologija

Dragoja Dojčinović, predsjednik Udruženja voćara RS, također je naveo da se ove godine očekuju manji prinosi, ali znatno bolja kvaliteta nego ranijih godina.

“Ako bi otkupna cijena malina bila od 3,5 do 4 KM malinari bi bili prezadovoljni, jer smo i prošle godine imali cijenu od 3,50 KM po kilogramu”, smatra Dojčinović.

U travnju ove godine Boris Pašalić, ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske, izjavio je da je BiH među prvih 10 izvoznika maline u svijetu, tako da je ona perspektivna kultura u RS, posebno u područjima gdje se tradicionalno uzgaja, kao što su Podrinje i Romanija.

Pašalić je istaknuo da proizvodnja u RS može biti i bolja, jer u tom BiH entitetu ima oko 750 hektara pod malinama, ali su prinosi niski i iznose sedam do osam tona po hektaru, što nije dovoljno.

“Osim novih nasada, jedini način da unaprijedimo proizvodnju je povećanje prinosa po jedinici površine. Naš cilj je da imamo 12, 13 do 15 tona maline po hektaru, a to možemo samo primjenom novih znanja i tehnologija”, rekao je Pašalić.

Prema njegovim riječima, treba postići dogovor o tome kako da se znanje prenese sa sveučilišnih profesora, preko savjetodavne službe, do proizvođača malina.

Komentirajte prvi

New Report

Close